« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Elektronik burunlar sahte parmakları tanıyacak

Sahteciliği önlemek ve güvenlik amacıyla, insan cildinin kokusunu tanıyan elektronik burun geliştirildi.Havaalanlarında güvenliği sağlamak veya cep telefonu hırsızlığını engellemek için giderek daha fazla kullanılan parmak izi tarayıcıları, silikon, jelatin, hatta oyun hamurundan yapılan sahte parmaklar ile kandırılmaya çalışılıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Bu sahteciliğe son vermek için insan cildinin kendine özgü kokusunu tanıyan "elektronik burunlar" geliştirildi.

Elektronik burunlar bugün hava kirliliğini veya yiyeceklerin tazeliğini kontrol etmekte kullanılıyor. Bunların içerdiği metal oksit filmin elektriksel özellikleri, üzerinden belirli gaz molekülleri geçtiği zaman değişiyor. Farklı metal oksitler, farklı gazlarla reaksiyona girer.

İtalya’daki Bologna Üniversitesi’nden Davide Maltoni, parmakizi tarayıcılarının içine elektronik burunlar yerleştirerek insanın cildinden yayılan uçucu moleküllerin saptanabileceğini düşünüyor.

Parmakizi tarayıcıları ve elektronik beyin ikilisinin birlikte bulunduğu cihazlar, deneme sırasında gerçek ve sahte parmakları yüzde 92 başarı ile ayırt edebildiler.

Maltoni, ayrıca, farklı dedektörlerin aynı tarayıcı içinde kullanılarak performanslarının artırılabileceğini ileri sürüyor.

Derinin şekillenebilirliğine dayanan "canlılık" özelliğini araştıran bir diğer yöntemin parmakizi taramalarındaki sahteciliği kesin olarak ortaya çıkartacağını ileri süren Maltoni, bu fikrini geçen hafta Hong Kong’da gerçekleştirilen Uluslararası Biyometrik Konferansı’nda açıkladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz