ANKARA HABERLERİ

Elektrofobik bilgilendirme

Çilem KAYA
21.01.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Ulaştırma Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) desteğiyla kurulan Teknoloji Bilgilendirme Platformu, teknoloji kullanan vatandaşların sağlık konusunda yaşadığı elektrofobiye karşı bilgilendirme yapacak.

Çilem KAYA

Platform üyeleri, toplumun büyük kesiminin yeni teknolojiler ve bunun insan insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda yanlış bilgilendirildiğini belirterek, bunun toplumda “elektrofobi”ye dönüştüğünü kaydettiler.
Teknoloji karşıtlığı
Yanlış bilgilendirmelerin teknoloji karşıtı görüşler ortaya çıkardığını belirten platform üyeleri, “Bunun en önemli örneklerinden biri olarak ise kamuoyunda oluşan baz istasyonları ve cep telefonlarına yönelik olumsuz algı gösterilebilir” dediler.
TBP üyeleri, elektrikle çalışan her cihazın elektromanyetik dalga yaydığını ve bunların insan sağlığına zararının kanıtlanmadığını belirtti. Platformun amacını “özellikle yeni teknolojilerin günlük hayatımızdaki yeri ve bu teknolojilerin çalışma prensipleri konusunda ilgilleri ve toplumu bilgilendirmek” olarak anlatan üyeler, “Baz istasyonları kanser yapar” şeklindeki yanlış ve önyargılı algılamanın düzeltilmesini öncelikli çalışma alanı olarak belirlediler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Elektrofobik bilgilendirme haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı