Elektrikteki TRT payı kademeli kaldırılacak

Ferah IŞIK- Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
01.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Denizli İşadamları Platformu’nun düzenlediği toplantıda, kamuoyunda çok tartışılan elektrik faturalarından TRT’ye kesilen kaynağın kaldırılacağını açıkladı.

Daha önce TRT’ye kesilen yüzde 3.5’luk payın yüzde 2’ye çekildiğini, bu payın kalıcı olmayacağını kaydeden Yıldız, “TRT saygın bir kurum ve yaşatılması gerekiyor. Şu anda desteğe ihtiyacı var. Faturalara yansıyan TRT payı gibi tüm engelleri kademe kademe kaldıracağız. Bunun için yeni fon yaratmamız gerekiyor. Yeni fon yaratılınca TRT payı gibi paylar kademeli olarak kaldırılacak” dedi.
Ucuz elektrik istemi
Denizli İşadamları Platformu Sözcüsü ve Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer ise, krizin çok fazla hissedildiğini ve bu ortamında sanayide kullanılan elektrik fiyatlarına zam yapılmamasını isterken, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci de, cumartesi ve pazar günleri sanayiciye gece tarifesinden ucuz elektrik verilmesini istedi.
İndirime gidilemez
Enerji Bakanı Yıldız, elektrik fiyatlarında indirime gitmelerinin söz konusu olmadığını, zira Türkiye’nin enerjisinin yüzde 97.5’ini ithal ettiğini söyleyerek, “Sanayici ucuz elektrik istiyorsa elektrik üretsin. Enerji üretimine yatırım yapın. AK Parti iktidara geldiği gün enerjiye yatırım yapmayacağını açıkladı. Global kriz nedeniyle enerjide bir yıl geriledik ama bunu fırsata çevirebiliriz. Enerjinin pazarı hazır. İş dünyası bunu değerlendirmelidir ve yatırım yapmalıdır. Elektrik fiyatlarını geri çekmemiz mümkün değil, çünkü üreten biz değiliz” dedi.

Doğalgaza yılbaşına kadar zam görünmüyor

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şu anki verilerle doğal gaza “yılbaşına kadar zam görülmediğini” söyledi. Denizli Valisi Vali Yavuz Erkmen’i ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, doğalgaza zam iddialarına şu yanıtı verdi: “2008’in şubat ayında alınan bir kararla, otomatik fiyatlamayla bunlar yapılıyor. EPDK kararlarına tabidir. Önceden fiyatları belirlemek söz konusu değil. O formüle göre uygun fiyat ne ise o çıkacak. Ancak, bizim şu an elimizdeki veriler, yılbaşına kadar zammın görülmediğini gösteriyor. Dünyada gaz ve petrol fiyatlarının yükselme eğiliminde olması bizi bu tür duygulara, bu tür yorumlara itebilir. Ama şu anki geldiğimiz noktada yılbaşına kadar böyle bir zam görülmüyor. Eğer yapılacak olursa da o formülle yapılacak, kamuoyu ile paylaşacağız.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı