KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

Elektrikteki kayıp-kaçak bedelinin icrayla alınabileceği iddiası

AA / İsmail Hakkı Demir
07.01.2015 - 11:57Son Güncelleme : 07.01.2015 - 11:57

- Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Tanrıverdi, tüketicilerin, elektrik faturalarından kesilen kayıp-kaçak bedelinin iadesini icra yoluyla da sağlayabileceklerini öne sürdü - Tanrıverdi: "Artık hukuki yönden tüketici haklı mı haksız mı bunun kararını vermek için hakem heyetine, mahkemelere gitmeye gerek yok. Tüketiciler, icra yoluyla da bu ücretleri alabilir" - ''Bunun için önce dağıtım şirketlerine başvurarak kendilerinden kesilen miktarı öğrenmeleri gerekiyor. Ardından paranın iadesiyle ilgili talepte bulunmalarını, dağıtım şirketinin ödememesi halinde de edindikleri belgeyle icra müdürlüklerine başvurarak haklarını icra yoluyla tahsil etmelerini öneriyoruz"

AA / İsmail Hakkı Demir

KAHRAMANMARAŞ (AA) - İSMAİL HAKKI DEMİR - Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nesih Tanrıverdi, tüketicilerin, elektrik faturalarından kesilen kayıp-kaçak bedelinin iadesini icra yoluyla da sağlayabileceğini iddia etti.

Tüketiciler Birliği Kahramanmaraş Şube Başkanlığını da yürüten Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun elektrik faturalarından alınan kayıp-kaçak bedelinin tahsil edilmesinin hukuka aykırı olduğuna ilişkin karar verdiğini anımsattı.

Bunun üzerine tüketicilerin elektrik faturalarından tahsil edilen kesintiyi alabilmek için çeşitli yollara başvurduğunu belirten Tanrıverdi, "Bu konuda artık Yargıtay'ın net bir kararı var" dedi.

Tüketicilerin, faturalarında tahsil edilen kayıp-kaçak bedelinin iadesi için hakem heyetlerine başvurmalarının öngörüldüğünü dile getiren Tanrıverdi, hakem heyetlerinin bugünkü iş yüküyle zaten dosyaların arasında kaybolduklarına işaret etti.

Bu nedenle konunun idari mercilerce çözüme kavuşturulmasını beklemek gerektiğine dikkati çeken Tanrıverdi, "Bunun için de tüketiciyi korumakla görevli genel müdürlüğümüz ile EPDK bir araya gelerek, geçmişte alınan hukuksuz ücretlerin tüketicilere iadesi konusunda, tüketiciyle nasıl helalleşilir, bunun bir formülün bulmaları lazım" diye konuştu.

- "Alınan karar her tüketici için aynı"

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun kayıp-kaçak bedelleriyle ilgili aldığı karanın her tüketici için aynı olduğunu söyledi.

Bu yüzden artık tüketici heyetleri ve mahkemelere gitmeye gerek kalmadığını savunan Tanrıverdi, şöyle konuştu:

"Artık icra edilebilir bir durum söz konusu. Bu işlemin yasaya aykırı olduğu en üst hukuk merci tarafından tescil edilmiş vaziyettedir. Artık hukuki yönden tüketici haklı mı, haksız mı, bunun kararını vermek için hakem heyetine, mahkemelere gitmeye gerek yok. Tüketiciler, icra yoluyla da bu ücretleri alabilir. Bunun için önce dağıtım şirketlerine başvurarak kendilerinden kesilen miktarı öğrenmeleri gerekiyor. Ardından paranın iadesiyle ilgili talepte bulunmalarını, dağıtım şirketinin ödememesi halinde de edindikleri belgeyle icra müdürlüklerine başvurarak haklarını icra yoluyla tahsil etmelerini öneriyoruz."

Tanrıverdi, Kahramanmaraş'ta 2011'de bir tüketicinin başvurusu üzerine Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti olarak, elektrik faturasına yansıtılan yüzde 15 oranındaki kayıp-kaçak bedelinin tüketiciye iadesine karar verdiklerini ifade etti.

Yargıtay'ın son kararının, 2011'de verdikleri kararın doğruluğunu göstermesi açısından önemli olduğuna işaret eden Tanrıverdi, kayıp-kaçak bedelleriyle ilgili eskiden mahkemelerin çoğunluğunun, tüketicilerin taleplerini usül yönünde reddettiğini belirtti.

Yargıtay kararını tebrik ettiklerini dile getiren Tanrıverdi, "Bizim yıllardır savunduğumuz konuydu. Bunun en üst hukuk merci tarafından da tescil edilmiş olması, doğru yerde durduğumuzun göstermesi açısından da sevindirici" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kahramanmaraş haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kahramanmaraş haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Elektrikteki kayıp-kaçak bedelinin icrayla alınabileceği iddiası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KAHRAMANMARAŞ NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:12
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:40
  • Yatsı
   20:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı