Elektrikte otomatik zam modeline geçiliyor

Çiğdem TOKER / ANKARA
10.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.10.2007 - 09:24

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, 2008’den itibaren elektrikte otomatik fiyatlandırma sistemine geçilmesine karar verildiğini açıkladı.

Bir aydır gündemde olan elektrik zammı konusu dün Başbakanlık’ta ele alındı. Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkanlığındaki toplantıya, Güler’in yanısıra Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan katıldı. Güler, 2008 yılı başından itibaren nihai tüketiciye yansıyacak elektrik fiyatında "otomatik fiyatlandırma" sistemi getirileceğini açıkladı.

SON RÖTUŞLAR: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler,, "Daha doğrusu otomatik fiyatlandırma sistemini 2008 yılından itibaren kurmak istiyoruz. Ana hatları netleşti, son rötuşlar yapılıyor" dedi. Güler, enerjiyle ilgili diğer konularda da ilgili bakanlarla mutabık kaldıklarını bildirdi.

Sistem nasıl işleyecek

OTOMATİK tarife, fiyatların elektrik üretimin girdileri olan petrol, doğalgaz, hidrolik gibi temel kaynakların maliyetindeki artış ya da azalışa göre ayarlanması anlamına geliyor. Hükümetin karar verdiği bu model, Hazine, Maliye Enerji ve DPT müsteşarlarının hazırladığı raporda yer almıştı. Enerji Bakanlığı yetkilileri, otomatik tarifenin çok sayidaki öneriden biri olduğunu belirterek, şu açıklamayı yaptı: "Bu modelde maliyet aşağıya indiğinde fiyat düşüyor, çıktığında fiyat artıyor. Örneğin, yağış bol olduğunda hidrolik kaynakların maliyeti aşağıya iner ya da petrol fiyatları arttığında doğalgaza dayalı santrallarda üretim maliyeti artar."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı