Gündem Haberleri

  Elektrikte kesintisine sanayici isyanı

  Hürriyet Haber
  28.07.2007 - 11:43 | Son Güncelleme:

  Kuraklık nedeniyle barajlarda bulunan su minimum seviyeye düşünce elektrik üretimindeki sıkıntı büyüdü. Özellikle Ege ve Akdeniz’de seçim sonrasında yoğunlaşan elektrik kesintileri sanayici ve turizmcileri isyan ettirdi.

  Sıcaklar nedeniyle klima kullanımının da artmasıyla Türkiye’de enerji tüketiminde yüzde 62’yi bulan artış olması nedeniyle Alanya, Manavgat, Kemer ve Kaş başta olmak üzere tüm Akdeniz’de günde 3 ila 5 kez elektrik kesintileri yaşanmaya başladı. Isparta Valiliği, “Programsız yapılan kesintilerin bir programa bağlanması ve tüketicilere duyurulması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulmuştur” açıklaması yaptı.

  EGELİ SANAYİCİ İSYAN EDİYOR

  Vatan Gazetesi'nin haberine göre elektrik kesintileri Egeli sanayiciyi de isyan ettirdi. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, yaz aylarının başından bu yana sık sık yaşanan elektrik kesintilerinin sanayiyi olumsuz etkilediğini, gerekli önlemler alınmazsa sanayide üretimin hızla düşeceğini belirtti.

  Son günlerde sık sık İzmir, Aydın, Datça ve Nazilli de gerçekleşen kesintilere dikkati çeken ve yaz aylarına girilmesiyle birlikte özellikle klima kullanımının artması nedeniyle trafoların yetersiz kaldığını söyleyen Taşkın, “Üretimin tamamen bozulması tehlikesi vardır” diye konuştu.

  KEMERLİ TURİZMCİLERDEN EYLEM

  Antalya’nIn Kemer ilçesinde elektrik kesintilerinin artması üzerine, Kemer Turizmci İşadamları Derneği’nde (KEMİAD) “Mum yakma eylemi” düzenlendi. KEMİAD Başkanı Ali Nail Kılıç, elektriklerin, programsızca, sık sık kesilmesi nedeniyle turizmcilerden yoğun tepki aldıklarını belirtti. KEMİAD’da düzenlenen “Mum yakma eylemi” sırasında da elektrikler kesildi.

  Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Orhan Tolunay, elektrik kesintilerinin esnafı vurduğunu belirterek, “Umarım gerekli yatırım yapılır ve sorun çözülür” dedi. Tolunay, şunları kaydetti: “Antalya başta olmak üzere, bölgede elektrik kesintileri sıkıntıya neden oluyor. Elektrik kesintisinden dolayı klimaları çalışmayan esnafın işleri durma noktasında. Çalışmayan buzdolabındaki ürünler bozulmaya başladı.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı