DENİZLİ HABERLERİ

Elektrikte kayıp ve kaçakla mücadele için proje

DHA
22.06.2017 - 16:35Son Güncelleme :
DHA

AYDIN, Denizli ve Muğla'nın elektrik ihtiyacını karşılayan ve merkezi Denizli'de bulunan ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketi, elektrikte kayıp ve kaçakla mücadele etmek için Elektrik Dağıtım Şebekelerinde Teknik Kayıp ve Teknik Olmayan Kayıpların Hesaplanması ve Ayrıştırılması Yöntemi projesini başlattı.

ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketi, hizmet bölgelerinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından sağlanan Ar-Ge desteği ile LUNA Elektrik Elektronik şirketinin işbirliği ile yürütülen projede pilot uygulamaya başladı. ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketlerinin hizmet bölgelerinde uygulanmaya başlanacak kayıpların önlenmesine yönelik projeyle ilgili bilgi veren ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Demirdağ, elektriğin dağıtımı sırasında 2 çeşit kayıp oluştuğunu, bunlardan ilkinin şebekenin özelliğinden kaynaklanan teknik kayıplar olduğunu, bu kayıpların azaltılsa bile ortadan kalkmasının fiziksel olarak mümkün olmadığını, ikinci bir kayıp türünün ise kaçak elektrik kullanımı neticesinde meydana geldiğini söyledi.

İKİ KAYIP TÜRÜNÜN AYRIŞTIRILMASI GEREKLİ

Demirdağ, elektrikte teknik kayıpların hattın üzerinde gerçekleştiğini belirterek, "Bu kayıplar basit elektriksel formüller ile hesaplanabilir. İkinci bahsedilen kayıplar ise tüketimi gözlemlenebilen ancak tüketim bedeli alınamayan kayıplardır. Mevcut sistemler ile bu iki kayıp birbirinden ayrıştırılamamakta dolayısıyla teknik olmayan kayıpların tespiti mümkün olmamaktadır. Projenin uygulanacağı iki pilot bölge belirlenmiştir. Bu bölgelerde bulunan transformatörlerin çıkışına PLC haberleşme özelliğine sahip sayaçlar takılacak ve tüketicilerimizin eski sayaçları da aynı özelliğe sahip sayaçlarla değiştirilecek. Bu şekilde hattın üzerinde kaybolan elektrik enerjisi miktarının, merkeze aktarıldıktan sonra bir yazılım vasıtasıyla hesaplanması mümkün olacak" dedi.

KAYIPLAR ANLIK OLARAK TAKİP EDİLECEK

Projeyle tüketici tüketiminin yanında teknik kayıpların miktarının da belirleneceğini ifade eden Demirdağ, "Proje, dağıtım şirketleri için iki açıdan faydalı olacaktır; birincisi dağıtım bölgesinde bulunan hatların teknik kayıpları anlık olarak takip edilebilecektir. İkinci olarak kaçak miktarı ile yaklaşık olarak kaçağın gerçekleştiği nokta tespit edilebileceğinden kaçakla mücadele daha hızlı, anlık ve kolay gerçekleştirilebilecektir. Bunun yanında azalan kaçak tüketim neticesinde üretim ve dağıtım maliyetleri azalacaktır ve kaynaklar daha verimli kullanılacaktır. Proje sayesinde ülke ekonomisine de katkı sağlayacağız. Teknolojik gelişmeleri, içinde bulunduğumuz sektöre en iyi şekilde entegre ederek yeni projeler üretmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Denizli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Denizli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Elektrikte kayıp ve kaçakla mücadele için proje haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:52
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:58
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:06
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı