DÜZCE HABERLERİ

Elektrikte kayıp ve kaçak, arz fazlasının önlenmesiyle azaltılacak

AA / Ömer Faruk Cebeci
30.01.2015 - 12:08Son Güncelleme :

- SEDAŞ, DÜ iş birliğiyle yürüttüğü Ar-Ge projesi kapsamında saatlik ölçümlerle tüketim tahmininde bulunup, enerji arzı fazlasını önleyerek kayıp ve kaçağı azaltmayı planlıyor - DÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Öztürk: - "Kentte elektrik dağıtımı yapan firma, kayıp kaçakları doğru tahmin edemediği için bu zarar meydana geliyor. Firmayla oluşturarak EPDK’ya sunduğumuz Ar-Ge projesi sayesinde kayıp ve kaçak elektriği doğru ölçümleyerek bu zararın önüne geçeceğiz"

YEREL HABERLER DÜZCE

AA / Ömer Faruk Cebeci

DÜZCE (AA) - Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ), Düzce Üniversitesi (DÜ) iş birliğiyle yürüttüğü Ar-Ge projesi kapsamında saatlik ölçümlerle tüketim tahmininde bulunarak, enerji arzı fazlası ile kayıp ve kaçağı azaltacak.

DÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Öztürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, projelerinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunulan 37 proje arasında birinci seçildiğini söyledi.

Kayıp ve kaçak nedeniyle SEDAŞ'ın dağıtım alanında yıllık 5 milyon lira zarar oluştuğuna dikkati çeken Öztürk, “Kentte elektrik dağıtımı yapan firma, kayıp kaçakları doğru tahmin edemediği için bu zarar meydana geliyor. Firmayla oluşturarak EPDK’ya sunduğumuz Ar-Ge projesi sayesinde kayıp ve kaçak elektriği doğru ölçümleyerek bu zararın önüne geçeceğiz. Projemiz en uygulanabilir proje seçilerek, EPDK’nın onayıyla Resmi Gazete’de yayımlandı" diye konuştu.

Enerji kayıplarının iletim hatlarındaki iç dirençten kaynaklandığını belirten Öztürk, kaçak kullanımların da kayıpları arttırdığını vurguladı.

Öztürk, kayıp ve kaçak nedeniyle oluşan zararın tüketicilere fatura olarak yansıtıldığını dile getirerek, şu bilgiyi paylaştı:

"Projemizle kayıp ve kaçağı analiz ederek önüne geçeceğiz. Enerjiyi okumak için sayaçlar ve uzaktan okuma sistemleri kuracağız. Saatlik örneklemelerle doğru enerji tahminlerinde bulunacağız. Düzce'de kayıp yüzde 16 seviyesinde. Projenin asıl amacı, firmanın satın alacağı enerjinin önceden tahmin edilerek, enerji zararının önüne geçilmesi. Firmanın Ar-Ge birimi tarafından bütçelendirilecek projeyle Gebze’den Gerede’ye kadar olan alanda uzaktan okumalı sayaç takılarak örnekleme yöntemiyle ölçüm yapılacak

Elde edilecek verilerden matematiksel yöntemlerle geleceğe yönelik tahminler yapılacak. Neticede faturalardaki kayıp kaçak oranının düşmesine bağlı tüketiciler daha az elektrik faturası ödeyebilecek."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Elektrikte kayıp ve kaçak, arz fazlasının önlenmesiyle azaltılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ocak 2015 tarihinde saat 12 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Elektrikte kayıp ve kaçak, arz fazlasının önlenmesiyle azaltılacak haberi güncellenecektir.

  DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:54
  • Guneş
   07:39
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:43
  • Yatsı
   19:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı