Elektrikte kayıp kaçak yüzde 10’a inecek, 3.3 milyarı kurtaracak

Hürriyet Haber
11.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, 2011 yılı için 21 elektrik dağıtım şirketinin kayıp-kaçak ortalamasını yüzde 15 olarak tahmin ettiklerini, bu oranın 5 yıl içinde yüzde 10’a düşürülmesinin hedeflendiğini belirterek, “3.3 milyar liralık tasarruf edilecek, bu rakam da tüketicilere olumlu yansıyacak” dedi.

7 milyara yakın yatırım
Onayladıkları tarifelere göre 2011’de elektrik ve doğalgaz piyasalarında toplam 6 milyar 852 milyon lira yatırım yapılacağını açıklayan Köktaş, “Yatırımların 5.8 milyar liralık kısmını özel sektör gerçekleştirecek” dedi. Köktaş, önümüzdeki beş yılda elektrik dağıtım şirketlerinin 9 milyar liraya yakın yatırım harcaması yapacağını da kaydetti.
Köktaş, küresel ekonomik krizin ardından sektörde şu anda 7.9’luk bir büyümenin yakalandığına dikkat çekti. 2011’de yaklaşık 8 milyar kWh elektrik enerjisi üretecek, toplam yatırım tutarı yaklaşık 3.2 milyar lirayı, kurulu gücü 2 bin MW’ı aşan özel sektör yatırımı devreye alınacağını söyleyen Köktaş, bir yıl içinde yatırımlar bakımından 2011’de ilk defa yenilenebilir enerji kaynaklarının diğer enerji türlerini geçmiş olacağını da vurguladı. 2011’de birleşme ve devralmaların yoğun olacağını düşündüğünü belirten Köktaş, “Elektrikte üretim özelleştirmeleri yakında başlayacak. Türkiye’ye doğrudan yabancı yatırımın girmesinin en önemli enstrümanlarından biri enerji sektörü olacak” dedi. Köktaş, yabancı yatırımcıların sorunlarına yönelik ise şöyle konuştu:
Hukuk sistemi riski
“Uluslararası yatırımcı, Türkiye’deki hukuk sisteminin riskini almak istemiyor. Yürütmeyi durdurma veya başka yollarla hukuk sisteminin içerisinde takıldı, kaldı. İzmir limanı, İstanbul’da İETT arazisi, Tüpraş’tan, Erdemir’e kadar birçok uygulama, yürütmeyi durdurma ile karşılaşmıştır.”
Hasan Köktaş, akaryakıt ve LPG sektöründe 1 Şubat’tan itibaren tüm mal ve promosyonların kalkacağını belirtirken, amacın sektörü kendi ürün maliyetleri dışındaki maliyetlerinden arındırmak olduğunu kaydetti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı