ANKARA HABERLERİ

Elektrikli otomobilin yerli prototipi üç ay içinde hazır olacak

Tamer Toğanaş/A.A.
08.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil hayalini, Erteks Oto Dekorasyon’un sahibi ve yerli spor otomobil Etox’un üreticisi Ankaralı iş adamı Ercan Malkoç gerçekleştiriyor. Malkoç, Türkiye’nin ilk tamamen yerli yapım elektrikli otomobilinin yapımını üç ay sonra bitirmiş olacaklarını bildirdi.

Tamer Toğanaş/A.A.

Erteks Oto Dekorasyon’un sahibi ve yerli spor otomobil Etox’un üreticisi Ankaralı iş adamı Ercan Malkoç daha önce ürettikleri yerli spor otomobil Etox’un, elektrikli binek türünü hazırladıklarını belirten Malkoç, Elektrikli Etox’un, saatte 120 kilometre hız yapacağını ve bir dolumda 250 kilometre yol gideceğini ifade etti. Elektrikli Etox için şu anda dört yerli firmanın ayrı ayrı motor geliştirdiğini anlatan Malkoç, bir yerli firmanın da kendileri için batarya geliştirdiğini bildirdi. Elektrikli Etox’un prototipinin üç ay sonra hazır hale geleceğini bildiren Malkoç, “Bizim yapacağımız elektrikli otomobil öyle çok küçük olmayacak. Bildiğimiz dört kapılı, ihtiyaç duyulduğunda devlet dairelerinde de kullanılabilecek yerli bir otomobil olacak” dedi. Malkoç, 2007 yılında yerli spor otomobil Etox’u yaptıklarını ve çok ciddi ilgi çektiğini söyledi. O dönemde 200’e aşkın sipariş aldıklarını anlatan Malkoç, şöyle konuştu:

Motorsuz kaldılar

“Aracın motor hariç tüm aksamlarını kendimiz ürettik, ama motoru maalesef bir firmadan almak zorundaydık. Firmayla yaptığımız görüşmelerde bize motor vereceklerini söylediler, ama o dönemde arabamızla ilgili haberlerin etkileyici şekilde yer alması ve bu işte bizim iddialı olduğumuzu gördüklerinde bize motor veremeyeceklerini söylediler. Sonra biz başka firmalarla görüşmeye başladık, ama hiç biri bize motor veremeyeceklerini ve motorun yurt dışına bağlı olduğunu, yurt dışındaki merkezlerin de buna izin vermediğini belirttiler. Motorsuzluktan dolayı bu otomobili o günün şartlarında satamadık. Ancak iki tane yapıldı. Bir tanesinin tip onay belgesi alındı, seri üretim belgesi alındı, trafikten plaka çıkarıldı ve şu anda kullanıyoruz. O günden sonra dışa bağımlılıktan kurtulmak adına biz de elektrikli otomobil yapmaya karar verdik. Sayın Başbakanımızla da görüşme imkanımız oldu. Sayın Başbakanımız da ‘elektrikli yapın’ dedi. Biz de elektrikli için Sanayi Bakanlığı’nın SANTEZ projesine başvurduk, oradan bize bir hibe çıktı.

O hibeyle birlikte şu an elektrikli ve 4 kapılı bir otomobil yapmaya devam ediyoruz. Üç ay içerisinde bu otomobili hazır hale getireceğiz.”

Mükellefe nokta atışıyla denetim

GELiR İdaresi Başkanlığı vergide “nokta atışı” denetimi uygulamasına geçiyor. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, 284 değişik kalemde izlemeye alınıyor.

Taslak hazırlandı

Gelir İdaresi Başkanlığınca bilanço esasına göre defter tutan mükellefler tarafından 2010 yılı ve müteakip dönemler için elektronik ortamda bildirilecek olan “Kesin Mizan Bildirimi”ne dönük usul ve esasları belirleyen Vergi Usul Kanunun tebliğ taslağı hazırlandı.

Daha net inceleme

İdare yıllarca süren ve vakit alan incelemeler yerine nokta atışı denetim yapacak. Söz konusu sistem ile mükellef daha etkin ve kolay şekilde denetlenecek. İncelemelerde süre kısalacak ve daha net bir inceleme yapılması sağlanacak.

Fiyat hedefleri

Malkoç, elektrikli Etox’u 30-35 bin liraya satmayı hedeflediklerini ifade etti. Elektrikli otomobilin çok ekonomik olduğunu vurgulayan Malkoç, “Bir bataryayı 10 dolara dolduruyorsunuz ve 250 kilometre yol gidiyorsunuz. Şu an ki yakıta göre yüzde 90 daha ucuza geliyor” dedi. Etox, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin test merkezinde 33 tane teste tabi tutuldu ve yüzde 88 gibi yüksek bir oranla geçti. Oradaki hocaların bir çoğu aracın Türk yapımı olduğuna inanamadılar. Bu deneyimler sayesinde artık aracın motor hariç bütün aksamlarını başarılı bir şekilde üretebiliyoruz.

Artık tekerlekler Türkiye’ye dönsün

“ŞU an dönen tekerlerin hepsi ya Fransa’ya ya İngiltere’ye ya Japonya’ya ya Almanya’ya ya da ABD’ye dönüyor. Onlar da bir şekilde bu sistemi bozmak istemiyorlar. Artık tekerler Türkiye’ye dönsün istiyoruz” diyen Malkoç, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin kendi otomobil markası oluşturmasının zamanı geldiği yönündeki düşüncelerinin çok doğru ve yerinde olduğunu kaydetti.

Bunu gerçekleştirmek için kendileri gibi 5-6 firmanın bulunduğunu ifade eden Ercan Malkoç, şunları söyledi:

“İşin açıkçası büyük otomotiv firmalarından medet umulmaması gerekiyor. Hemen hemen hepsi distribütör olduğu için kendi markalarını yaratma gayeleri yok, şansları da yok. Çünkü hepsi göbeğinden, bacağından yurt dışına bağlı. ”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Elektrikli otomobilin yerli prototipi üç ay içinde hazır olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Haziran 2018, Pazar
 • İmsak
  03:22
 • Guneş
  05:14
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:48
 • Akşam
  20:19
 • Yatsı
  22:03
Sayfa Başı