İZMİR HABERLERİ

Elektrikli ama acısız tedavi

AA / Efsun Yılmaz
26.01.2015 - 11:37Son Güncelleme :

- Işıkla havanın oksijen ve azot atomlarındaki yükleri değiştirerek deride elektrik akımı başlatan tedavi yöntemi, DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde iyileşmeyen yaralara "ağrısız, iltihapsız ve ucuz" şifa olanağı sunuyor - Balkan Ülkeleri Yara Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Prof. Dr. Barutçu: "Elektrik 1800'lü yıllardan bu yana artı ve eksi kablolarla yaraya uygulanıyordu şimdi kablo yok, ışıkla elektrik yüklerinin değişimini sağlıyoruz" - Tedavinin ilk uygulandığı hastalardan Aslan: "Yaralar nedeniyle bacağımı kesmeye karar vermişlerdi, şimdi kurtuldum"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Efsun Yılmaz

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - Işıkla havanın oksijen ve azot atomlarındaki yükleri değiştirerek deride elektrik akımı başlatan tedavi yöntemi, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde iyileşmeyen yaralara ağrısız, iltihapsız ve ucuz şifa olanağı sunuyor.

Balkan Ülkeleri Yara Dernekleri Konfederasyonu Başkanı ve DEÜ Yara İyileşmesi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Barutçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elektrikle yara tedavisinin 1800'lü yıllardan beri dünyada uygulandığını anlattı.

Yakın zamana kadar artı ve eksi elektrik kablolarının yaraya uygulanarak akım verildiğini ifade eden Barutçu, yeni tedavi yöntemini şöyle anlattı:

"2012'de icat edilen kablosuz elektrik stimülatöründe kablo yok. Verdiği ışıkla havanın oksijen ve atomundaki yükleri değiştiriyor. Negatif yükle yüklenen oksijenler yara yüzeyine yapışıyorlar. Yaranın derinindeki pozitif yükle yara yüzeyinde oluşan negatif arasında elektrik akımı başlıyor. Deride elektrik akımı oluyor ve böylelikle iyileşme sağlanıyor."

- Birçok Avrupa ülkesinden önce Türkiye'de

Danimarkalı bir bilim adamı tarafından geliştirilen cihazın Yunanistan'da da kullanıma girdiğini kaydeden Prof. Barutçu, Avrupa'nın birçok ülkesinden önce yeni tedavi yönteminin DEÜ'de uygulandığını söyledi.

Işıkla elektrik tedavisinin, kablolarla uygulanan tedaviye göre acısız, iltihapsız ve ucuz olduğunu anlatan Barutçu, "Yöntem, deri yaralarının yanı sıra diyabet hastalarında ve kemik iyileşmesinde de kullanılabiliyor" dedi.

Elektrikli ama acısız tedavinin ilk uygulandığı hastalardan birinin 50 yaşındaki Marif Aslan olduğunu dile getiren Ali Barutçu, venöz (toplardamar) yetmezliği olan hastaya haftada 2 kez 45'er dakika ışık tedavisi verdiklerini ve çok olumlu sonuçlar aldıklarını bildirdi.

- Aslan: "Bacağımı keseceklerdi"

Tedavinin ilk uygulandığı Maruf Aslan 1995 yılından bu yana venöz yetmezliği ile mücadele ettiğini, ozon tedavisi dahil bir çok yöntemi denediğini ancak bacağındaki yaralardan kurtulamadığını ifade etti.

Daha önce ozon tedavisinin işe yaramadığını, son olarak doktorların bacağının kesileceğini söylediğini ifade eden Aslan, bacağının kesilmemesi için DEÜ'de tedaviye başladığını dile getirdi.

Önce yarasına ameliyatla yama yapıldığını, ağrısız ışık yöntemiyle de tedavisinin tamamlandığını belirten Maruf Aslan, "Yaralar nedeniyle bacağımı keseceklerini söylemişlerdi, şimdi kurtuldum. Doktorlarıma çok teşekkür ediyorum" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Elektrikli ama acısız tedavi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ocak 2015 tarihinde saat 11 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Elektrikli ama acısız tedavi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:09
  • Guneş
   07:50
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı