Elektrik ve doğalgaza zam, yıllık enflasyonu 0.5 puan artıracak

Hürriyet Haber
05 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ekim 2011 - 20:36

Eylül ayı enflasyon sonuçlarını değerlendiren Merkez Bankası, ekimden itibaren uygulanacak olan elektrik ve doğalgaz fiyat artışlarının, enerji grubu enflasyonu önemli oranda yükseleceğine dikkat çekerek, bu artışların tüketici fiyatlarıyla (TÜFE) yıllık enflasyona yaklaşık 0.5 puan etkileyeceği tahmininde bulundu.

Hedef ‘belirgin’ aşılacak
Merkez Bankası’nın değerlendirmesinde, Para Politikası Kurulu’nun öngördüğü gibi temel fiyat göstergelerinin yıllık artış oranının döviz kuru hareketlerine bağlı olarak yükseldiğine dikkat çekildi. Eylülde yıllık yüzde 6.15 olan enflasyonun yılın kalan aylarında artmaya devam edeceği belirtilirken, “Yıl sonunda hedefin belirgin olarak üzerinde gerçekleştikten sonra tekrar düşüş eğilimine gireceği tahmin edilmektedir” denildi.
TL’deki değer kaybı
Değerlendirmede temel mal grubu yıllık enflasyonunda TL’deki değer kaybına bağlı yükselişin eylülde de sürdüğü kaydedildi. Ayrıca et, süt ve yumurta fiyatlarında görülen yüksek fiyatartışlara karşılık, gerileyen işlenmemiş gıda yıllık enflasyonunun, baz etkisiyle ekimde gerileyeceği, son iki ayda yükseleceği öngörüldü.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı