Elektrik üretimi ocakta yüzde 6.3 arttı

ANKA
10.02.2006 - 09:52 | Son Güncelleme: 10.02.2006 - 09:52

Üretimdeki payı yüksek olan doğal gazda hem İran hem de Rusya kaynaklı olarak yaşanan arz sorununa rağmen ocakta Türkiye’nin elektrik üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.3 oranında artarak 14 milyar 137 milyon kilovatsaate yükseldi.

Üretim geçen yıl aralık ayındaki düzeyinin ise yüzde 3.5 oranında altında kaldı. ANKA’nın Enerji Bakanlığı’ndan edindiği verilere göre ocakta 13 milyar 977 milyon kilovatsaat olarak gerçekleşen yurtiçi toplam elektrik enerjisi tüketimi ise bir önceki aya göre yüzde 3.7 oranında azalırken, 2005 yılının ocak ayına göre yüzde 5.8 oranında arttı. Ocak ayında elektrik enerjisi talebindeki bir önceki aya göre yaşanan azalma 9 günlük Kurban Bayramı tatilinden kaynaklandı. Kurban Bayramı haftasında elektrik tüketimi, ayın diğer hafta içi günlerinde tüketilen elektrik enerjisi miktarından yüzde 27 daha az oldu.
Türkiye ocakta Gürcistan, Nahcıvan ve Irak’a elektrik enerjisi ihraç etti. Ocak ayında gerçekleştirilen ihracat miktarı, bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 10 oranında artarak 210 milyon kilovata çıktı. Bu dönemde Türkmenistan’dan ise 50 milyon kilovatsaatlik elektrik ithal edildi. Türkiye toplam elektrik enerjisi üretiminin yüzde 1.5’ini ihraç etti. Elektrik tüketiminin ise yüzde 0,4’ünü ithalatla karşıladı.

Ocakta elektrik enerjisi üretiminin yüzde 34.1’lik kısmını sözleşmesi bulunan üretim tesislerinden, yüzde 49.9’u kamu mülkiyetindeki üretim tesislerinden sağlandı. Buna göre, serbest piyasa koşullarında değerlendirilen elektrik enerjisi miktarı toplam elektrik enerjisi üretiminin yüzde 16’sı düzeyinde kaldı.

KAMU SANTRALLARI FAZLA ÜRETTİ

Ocak ayında doğal gaz arzında yaşanan sorunlar, önemli bir kısmı doğal gaz yakıtlı olan sözleşmesi bulunan Yİ ve YİD santrallarının elektrik enerjisi üretimlerinde azalmaya yol açtı. Doğal gazlı santralların üretiminden kaynaklanan eksiklik, kamu mülkiyetindeki linyit yakıtlı termik ve hidroelektrik santrallarla ikame edildi.
Ocak ayında yaşanan doğal gaz arzı yetersizliği nedeniyle, çoğunluğu doğal gaz yakıtlı santrallardan oluşan özel sektör santrallarının üretim miktarları, 2005 yılında yeni üretim tesislerinin işletmeye girmiş olmasına rağmen yüzde 6.5 oranında azaldı. Bu dönemde, kamu mülkiyetindeki santrallarda üretilen elektrik enerjisi miktarı ise yüzde 22.6 oranında arttı.

Elektrik üretiminin yüzde 22.9’unu yap işlet modeli kapsamındaki santrallar; yüzde 8.7’sini otoprodüktörler ve otoprodüktör grubu santrallar, yüzde 8.5’ini YİD modeli kapsamındaki santrallar, yüzde 6.4’ünü üretim lisansı kapsamındaki santrallar yüzde 2.7’sini de işletme hakkı devredilen santrallar gerçekleştirdi.
Ocakta birincil enerji kaynaklarına göre elektrik üretiminin yüzde 36.1’i doğal gazla gerçekleştirildi, Doğal gazı yüzde 29.2’lik payala hidrolik ve yüzde 20.6’lık payla linyit izlemedi. Elektrik üretiminin yüzde 48.5’lik kısmı ithal kaynaklarla yüzde 70.7’lik kısm ise termik santrallarda gerçekleştirildi.

Yerli enerji kaynaklarının kullanım arttığı ocak ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre elektrik enerjisi üretiminde doğal gazın payı önemli ölçüde azalırken linyitin payı arttı. Geçen yılın ocak ayına göre kullanılan yakıt türleri arasında en hızlı büyüme ise naftada oldu. Bu dönemde doğal gazlı santralların bir kısmının naftaya dönüşmesi nedeniyle nafta kullanımı yüzde 162.8 oranında arttı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı