Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Elektrik Mühendisleri Odası: AKP'nin enerji politikası yok

  ANKA
  18 Ağustos 2006 - 15:03Son Güncelleme : 18 Ağustos 2006 - 15:03

  Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şube Başkanı Erol Celepsoy, AKP hükümetini eneji alanında politikasız olmakla suçladı ve "Türkiye'de elektriğin 10.20 cent olduğunu AKP bilmiyor mu" dedi.

  EMO ve Tüketiciler Derneği elektrik dağıtımının özelleştirilmesi ve genel aydınlatma vergisi alınacağına yönelik söylentilere ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

  EMO İstanbul Şube Başkanı Erol Celepsoy, elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesine karşı çıkarak, hükümetin Dünya Bankası ve IMF’den önce vatandaşı düşünmesi gerektiğini ifade etti. AKP hükümetini enerji alanında “politikasız” olmakla suçlayan Celepsoy, Türkiye’nin Avrupa ülkeleri içinde elektriği en pahalı kullanan ülke olduğunu savundu.

  Enerji Bakanlığıyla konuyu görüşmeye hazır olduklarını vurgulayan Celepsoy, "Elektriğin kilowatsaatinin İsveç'te 3.40 cent, Avusturalya'da 3.60 cent, Belçika'da 4.80 cent, Almanya'da 6.50 cent olan elektriğin Türkiye'de 10.20 cent üzerinden tüketildiğini AKP Hükümeti bilmiyor mu" dedi.

  “DELİ DUMRUL UYGULAMASI”

  Elektrik enerjisi alanında yeni bir vergilendirme ve satış hazırlığı yapıldığını savunan Celebsoy, “Halktan, sokaktan geçse de geçmese de alınması planlanan bu vergilendirmeyi çağdaş bir Deli Dumrul uygulaması olarak görüyoruz. Tüm kamuoyunu bu oyuna karşı çıkmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

  Tüketiciler Derneği Başkanı Engin Başaran da çeşitli yerlerde yaptıkları basın açıklamalarıyla sorunların çözülmeyeceğinin farkında olduklarını belirterek, vatandaşları olası zamlara ve vergilere karşı sokağa çıkmaya çağırdı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı