ADANA HABERLERİ

Elektrik Mühendisleri Odası:

IHA
14.08.2015 - 15:34Son Güncelleme :
Yerel Haberler
IHA

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Adana Şubesi Yönetim Kurulu, Türkiye’de giderek derinleştirilen çatışma ortamının sonucunda İskenderun`da 2 mühendisin görevleri başında mayına basarak yaralanmasını kınadı.
EMO Adana Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, İskenderun’da PKK tarafından yüksek gerilim direğine yapılan sabotajın ardından tespit yapmaya giden 2 elektrik mühendisi EMO üyesinin direğin arka tarafına yerleştirilmiş mayına basarak yaralanmasını kınadığını belirtti. Yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulunan yönetim kurulu üyeleri, açıklamada şu görüşlere yer verdi:
"Ülkemizin içine düşürüldüğü savaş ortamı; sivil yurttaşlarımızı, görevi başındaki çalışanları da ölümle karşı karşıya getirmektedir. Hatay`ın İskenderun İlçesi`ndeki Amanos Dağı eteklerindeki enerji nakil hattı üzerindeki bir yüksek gerilim direğinin, 4 yanına patlayıcılar yerleştirilerek 12 Ağustos Çarşamba günü çökmesi sağlanmış, sonuçta elektrik iletimini sağlayan hat kesintiye uğratılmıştır. Edinilen bilgilere göre Jandarma Karakolu`na da yakın olan bu bölgede ertesi gün detektörlerle tarama ve temizleme yapılarak hizmet kesintisini gidermek üzere TEİAŞ`ın çalışma yapılabileceği bildirilmiştir. Bunun üzerine Jandarma eşliğinde 4`ü mühendis olan Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) ekibi bugün sabah 5.30`da yola çıkarak bölgeye ulaşmışlardır. Ancak hasar tespit çalışması sırasında yüksek gerilim direğinin çevresine yerleştirilen mayınlı tuzağa basan 2 mühendis üyemiz yaralanmıştır. Gerekli ve yeterli güvenlik önleminin sağlanamadığı koşullarda mühendis üyelerimizin hizmet üretmeye zorlanması kabul edilemez. Her ikisi de TEİAŞ çalışanı ve üyemiz olan yaralılarımızın tedavileri devam etmektedir. Ağır yaralanan Mühendisler İrfan Sofuoğlu ve hafif yararlanan Fatih Acar başta olmak üzere, ailelerine ve tüm mühendis camiasına geçmiş olsun diyoruz. Sivil insanların yaşam hakkını yok etmeye dönük bu tür eylemlerin hiçbirisi hangi gerekçeyle olursa olsun kabul göremez. Siyasal çıkarlar bir yana bırakılıp, silahlar bırakılmalı, terörün tırmanışına karşı barış ve demokrasi talebiyle girişimler derhal başlatılmalıdır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Elektrik Mühendisleri Odası: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ağustos 2015 tarihinde saat 15 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Elektrik Mühendisleri Odası: haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Nisan 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:32
 • Guneş
  05:57
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  19:21
 • Yatsı
  20:40
Sayfa Başı