Elektrik kesintisi 25 trilyonluk pazar yarattı

Ebru BAKİ
30 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ekim 1997 - 00:01

Elektrik kesintilerinin yeniden başlama ihtimali sanayicileri önlem almaya yöneltti. Elektrik kesintileri nedeniyle 1970'li yıllardaki maddi kayıplara uğramaktan çekinen sanayiciler, jeneratör pazarını 25 trilyon liralık hacme ulaştırdı.

Pek çok sanayi kuruluşu, giderek artan enerji maliyetleri karşısında kendi elektriklerini üretebilmek için yatırım yaparken, elektrik kesintilerini dikkate alanlar, kısa vadeli çözümler için bu yatırımlarına jenaratörü de ekliyor.

PAZAR BÜYÜDÜ

Jeneratöre olan talebin artması, pazarın her geçen gün büyümesine neden oluyor. 1995 yılında jeneratör üretimi 1994'e göre iki kat artarken, 1997 yılındaki artış hızı 1996'ya göre 3 kat olarak gerçekleşti.

İthalat ve ihracat rakamları karşılaştırıldığında ithalat ağırlığının hissedildiği jeneratör sektörü, 25 trilyonluk bir pazar hacmine ulaştı. 1995 yılı rakamlarına göre ihracat 669 bin dolar olurken, ithalat 16 milyon 182 bin dolar olarak gerçekleşti. 1997 yılında elektrik üretimi 100 milyar kilowatt/saat olarak planlanırken tüketimin ise 101 milyar kilowatt/saat olacağı tahmin ediliyor. 1 milyar kilowatt/saatlik açığın ise ithalatla karşılanması planlanıyor.

JENERATÖR MEZARLIĞI

Birçok yerli firma, jeneratörün üç

ana bölümü olan dizel motor, alternatör ve kontrol panosunu yurtdışından ithal ederek üretim yapıyor. Ancak jeneratör üreticileri rekabetin büyük ölçüde hissedildiği bu sektörde, fiyatı düşürmek için kalitesiz üretim yapıldığını ve ileride ülkenin bir jeneratör mezarlığına dönüşmesinden korktuklarını dile getiriyor. Sanayi Bakanlığı tarafından bir yatırım malı olarak değerlendirilen jeneratör için 10 yıllık bir ömür biçiliyor. Jeneratörlerin bir sorun karşısında çöpe atılmaması için firmanın en az 10 yıl servis ve yedekparça hizmeti verebilmesi gerekiyor.

FİYATI 55 MİLYAR

0,65 kVA ile 2245 kVA'ya kadar üretilen jeneratörlerin fiyatları 90 milyondan başlayarak 55 milyara kadar çıkabiliyor. Evler için üretilen 0,65 kVA jenaratörler 10 lamba yakabiliyor. 25-30 kVA jeneratörler küçük ölçekli işletmeler, benzin istasyonları, otellerde kullanılıyor. Bir fabrika için ise en az 300-350 kva gücünde bir jeneratör gerekiyor.

Jeneratör alırken bunlara dikkat!

Jeneratörün kullanılacağı alana göre ihtiyaç duyulan güç iyi belirlenmeli. İhtiyacın üzerinde güce sahip bir jeneratör için ödenen para, sokağa atılmış demektir.

Satın alınacak olan jeneratör için üretici veya ithalatçı firmanın en az 1 yıllık garantisi olmalı.

İthalatçı veya üretici firmanın satış sonrası servis hizmetlerindeki yeterliliğini iyi araştırın. Bazı şirketler satıştan sonra düzenli analizlerle jeneratörün kontrollerini yapıyor ve olası arızaları, oluşmadan giderecek önlemleri alabiliyorlar.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı