GAZİANTEP HABERLERİ

Elektrik kesintilerine tepki

AA / Orhan Çiçek
26.01.2015 - 12:35Son Güncelleme :
AA / Orhan Çiçek

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, plansız ve bildirimsiz elektrik kesintileriyle vatandaşın mağdur edildiğini bildirdi.

Şarklı, yaptığı yazılı açıklamada, elektrik kullanan tüm abonelerin tüketici hukuku çerçevesinde kesintisiz, sürekli ve sağlıklı bir enerji talep etme hakkı bulunduğunu belirtti.

Türkiye'de 18 elektrik dağıtım şirketinin tamamının özelleştirildiğini anımsatan Şarklı, bunlardan Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş'nin 2013'ten beri Gaziantep, Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye ve Kilis'in enerji dağıtım işini sürdürdüğünü hatırlattı.

Özelleştirmeyle elektrik enerjisi arz güvenliğinin sağlanması ve arz kalitesinin artırılması, kayıp kaçağın azaltılması, yenileme ve genişleme yatırımlarının özel sektör tarafından yapılması, rekabet sonucu sağlanan faydanın tüketicilere yansıtılmasının amaçlandığını vurgulayan Şarklı, şunları kaydetti:

"Ancak, gelinen süreçte şehrimizin genelindeki elektrik kesintileri neticesinde tüketicilerin uğradıkları maddi zararlar, gerekse kayıp kaçak bedellerinin tüm tüketicilere haksız bir şekilde yansıtılması, gerekse de sürekli bir şekilde şişen aylık elektrik faturaları, tüketicinin anlamadığı ve anlayamayacağı fatura detaylarıyla amaçlananın tam aksine bir durum yaratılmıştır. Yani, özelleştirmeyle amaçlananın tam tersi bir durum ortaya çıkmıştır."

Şarklı, plansız ve bildirimsiz kesintilerle halkın mağdur edildiğini dile getirerek şöyle devam etti:

"Elektrik aboneleri plansız ve bildirimsiz kesintilerde veya planlamanın öngördüğü süreden daha uzun kesintiler sebebiyle tazminat hakkına sahip oldukları gibi elektrik enerjisinin sağlıksız verilmesi sebebiyle evlerinde, işyerlerinde kullandıkları elektrikle çalışan aletlerin bozulmasından doğan zararlarını da ilgili firmadan isteme hakkına sahip olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz."

Şarklı, sorunun çözümü için anayasal bir görev olarak elektrik dağıtım işinin bir an önce devletleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Elektrik kesintilerine tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ocak 2015 tarihinde saat 12 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Elektrik kesintilerine tepki haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:28
  • Guneş
   07:07
  • Öğle
   12:27
  • İkindi
   15:08
  • Akşam
   17:26
  • Yatsı
   18:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı