ANKARA HABERLERİ

Elektrik kazısı karanlığa gömdü

Sedat CENİKLİ
28.10.2015 - 12:17Son Güncelleme :

Çankaya’da 28 cadde ve 2 sokakta BEDAŞ’ın altyapı çalışmasından sonra kapatılmaya asflat yarıkları, derin çukurlara dönüştü. Sokak lambaları yanmayan ve yolları delik deşik olan bölge sakinleri, “İnsanların can güvenliği kalmadı. Kışı elektriksiz geçirme ihtimali korkutuyor” dedi,

Sedat CENİKLİ

Çankaya’ya bağlı Naci Çakır Mahallesi’nde, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (BEDAŞ) yaz aylarında başlattığı alt yapı çalışmasının yarım kalması, bölgeyi dere yatağına çevirdi. Yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı mahalledeki 22 cadde ve 2 sokakta, enerji hatlarının yer altına alınması ve aydınlatma direklerinin yenilenmesi için temmuz ayında çalışma başlatıldı. Ekipler, yolların üzerinde yaklaşık yarım metre derinlik ve genişliğe sahip çukurlar kazdı. Aradan geçen üç ayda kablolar yer altın alındı ve bazı aydınlatma direkleri yerlerine konuldu. Fakat kazı nedeniyle açılan çukurlar doldurulmadı, yol aydınlatmalarının çalışmadığı mahallede yaşayanlar, yağışlı hava ile birlikte çile çekmeye başladı. Geceleri araba farı ve apartman ışıklarıyla aydınlanan mahalledeki kazı alanlarında yağmur nedeniyle derin çukurlar oluştu ve yollar molozla doldu. Dere yatağına dönen yollarda yürürken ve otomobil kullanırken büyük güçlük çeken bölge sakinleri yetkililere tepki gösterdi.

3 AYDIR AYDINLATMA YOK

 Şikayette bulunduğu BEDAŞ yetkilisinin kendisine çalışmaların seçimden sonra tamamlanacağını söylediğini iddia eden Naci Çakır Mahallesi Muhtarı Muharrem İlbaş, şöyle konuştu:

“3 aydır cadde ve sokaklar toz, toprak, çamur içinde. Yollar köstebek yuvası gibi. Büyükşehir Belediyesi ile görüştüğümüzde, ‘Asfalt dökülecek’ dediler ama bir gelişme olmadı. BEDAŞ yetkilileri ise çalışmalara seçimden sonra bakanlığın devam edeceğini söyledi. Vatandaş ne yürüyebiliyor ne de araba kullanabiliyor. Direkler için kaldırıma çakılan demir çubuklar da açıkta durduğu için tehlike büyük. Yağmur mazgalları molozla doldu. Akşamları sokak lambaları yanmıyor. Geceleri gasp olayları yaşanmaya başladı. İnsanların can güvenliği kalmadı. Sokak lambalarının yanmaması mahalleliyi huzursuz ediyor.”

ÇALIŞMA UZADI YOL ASFALTLANMADI

 BEDAŞ’ın çalışmaları nedeniyle mağduriyet yaşayan bölgelerden biri olan  Osman Temiz Mahallesi’nde de ağustos ayında 6 caddede başlayan ‘elektrik kablolarını yeraltına alma ve aydınlatma direklerini yenileme’ çalışması vatandaşı mağdur etti. Kabloların yerleştirildiği yarıkların üzerine atılan toprak, yağmurun ardından etrafa saçıldı. Yolların asfaltlanmaması nedeniyle vatandaşların mağdur olduğunu kaydeden Osman Temiz Mahallesi Muhtarı Serdar Çiftçi, şunları söyledi:

“Yağmurun ardından yollarda oluşan çukurlar, mahalle halkını hem yürümekte hem de araba kullanmakta zorlamaya başladı. Tek dayanak noktaları biziz ama bizim de yetkimizi aşıyor. Sadece 153 Mavi Masa’ya ulaşabiliyoruz, onlar da ‘Şikayetiniz alınmıştır’ deyip, telefonu kapatıyor. Kazı alanları kapatılmadığı için yağmur suları, kanallardan sızıp, apartmanların bodrum katlarına giriyor. Burada olan biten insanlara zarar vermeye başladı. Direklerin dikilme aşamasında bizim de elektriklerimiz kesilecek. Tüm kışı elektriksiz geçirme ihtimali olması gözümüzü korkutuyor.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Elektrik kazısı karanlığa gömdü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 12 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Elektrik kazısı karanlığa gömdü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı