Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Elektrik işçisi akıma kapılarak can verdi

  Ahmet KAYA/GAZİANTEP, (DHA)
  15 Ağustos 2009 - 18:07Son Güncelleme : 15 Ağustos 2009 - 18:07

  GAZİANTEP'te TEDAŞ'ın bina dışına çıkarılmasını istediği elektrik sayacı için yüksek gerilim hattına kablo bağlamaya çalışan 25 yaşındaki Ahmet Görmemiş, akıma kapılarak öldü.

  TEDAŞ Gaziantep Müdürlüğü ekipleri, kentin başta kenar semtleri olmak üzere abonelerinin tamamına yakınına elektrik saatlerinin panolarını bina dışına çıkarmaları, aksi halde enerjilerinin kesilip ceza uygulanacağı uyarısında bulundu. Ceza ödemek istemeyenler da buldukları serbest elektrikçilere sayaçlarını bina dışına çıkartmaya başladı. Elektrikçi 2 çocuk babası Ahmet Görmemiş de Kocatepe Mahallesi'nde Reşit Güçlüdağ'a ait evin sayacını, 20 TL'ye değiştirmek için anlaştı. Ancak, işini yaparken yüksek gerilime kapılarak öldü. Yaklaşık 1 saat direkte asılı kalan Ahmet Görmemiş'in cansız bedeni, itfaiye aracıyla indirilerek Şehitkamil Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

  Mahalle sakinleri feci ölümle ilgili olarak TEDAŞ'ı suçladı. TEDAŞ görevlilerinin kendilerine 28 Ağustos'a kadar süre verdiğini ve bu sürede sayaçlarını bina dışına çıkarmamaları halinde ceza uygulayacaklarını söyleyip, tebligat imzalattıklarını belirterek şunları söyledi;

  “Görevlilere, ‘Sayacın yerini siz değiştirin, biz parasını verelim’ dedik. Bunu yapacak elemanları olmadığını söylediler. Ama, kısa sürede de yer değişikliği yapmamızı istediler. Gaziantep'in tüm semtlerinde bu uygulama başlatılmış. Peki binlerce evin sayaç dağıtım işlemi nasıl yapılacak? İşi bilen bu kadar elektrikçi nereden bulunacak? Sokak elektriğinde arıza oluyor, saatlerce gelip onarılmıyor. Durum böyleyken TEDAŞ her elektrikçi iş yaparken gelip akımı nasıl kesip, tekrar iş bittikten sonra verecek? Gerekli tedbirleri almadan insanlara zorunluluk getirip, böyle kazalara sebebiyet veriyorlar. Ölen usta bu mahallenin birçok evinin elektrik sayacının yerini değiştirdi ve tüm işini kendisi yaptı.”

  TEDAŞ Müessese Müdürü Ali Akbağ ise, “Elektrikçiler yalnız panoyu kurup akımın bağlanması için bizden yardım istemeleri gerekirdi. Ölen arkadaş bunu yapmamış. Eğer yardım isteselerdi ekibimiz gider elektriği bağlardı. Olayda bizim ihmalimiz yok” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı