Gündem Haberleri

  Elektrik borcu köyü bıraktı

  Sadettin AKGÜN/YENİCE (Çanakkale), (DHA)
  17.02.2011 - 11:28 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE’nin Yenice ilçesine bağlı 400 nüfuslu Bayatlar Köyü, borcu nedeniyle içme suyu şebekesinin elektriği kesilince, susuz kaldı. Aynı şebekeye bağlı olan köy camisi ve kahveye de su verilemiyor.

  İddiaya göre, Bayatlar Köyü’nde, bir önceki dönem muhtarlık yapan İsa Karagöz köyün içme suyu şebekesinin çalışmasını sağlayan su pompasında kaçak elektrik kullandı. Bu olayı tespit eden TEDAŞ görevlileri, Köy Muhtarlığı adına 2008-2009 yılları arasında toplam 22 bin 260 TL’lik dört ayrı para cezası kesti. Davalık olan cezaya avukatlık masrafları da eklenince borç 26 bin TL’ye yükseldi. Borç faiziyle 45 bin lirayı buldu. İcralık olan cezalar nedeniyle geçen yıl Mart ayında köye içme suyu basan pompanın elektriği kesildi.

  Dokuz ay boyunca susuz kalan köyün imdadına İmam Ahmet Altunkaya yetişti. Altunkaya, köylülerden topladığı 11 bin liraya, kaymakamlıktan aldığı 7 bin TL’yi de ekleyip, köyün daha önce kullandığı eski su şebekesinin borcunu faiziyle birlikte ödeyip, elektriğini açtırdı. Köyde dört ay boyunca çok sağlıklı olmayan bu şebekenin suyu kullanıldı. Bayatlar Köyü Muhtarı Ramazan Kurt, geçen ağustos ayında TEDAŞ’a başvurup, kaçak elektrik kullanıldığı için ceza kesilen yeni su şebekesi için abonelik açtırdı. Böylelikle köylüler yeniden sağlıklı içme suyuna kavuştu. Ancak, bu da fazla sürmedi. Köylüler, eski borç nedeniyle TEDAŞ’ın Salı günü elektriği yeniden kesmesi üzerine şoke oldu. Aboneliği iptal olan eski şebekeye de dönemeyen köy, tamamen susuz kaldı.

  Gecikme faizi nedeniyle gün geçtikçe borcun arttığını ve ödenmez duruma geleceğini anlatan muhtar Kurt, "Köylüler mağdur. İçme suyu şebekesi çöktü. Köyümüzdeki 140 hanede içme suyu yok. Ayrıca aynı şebekeye bağlı olan köy camisinin ve kahvesinin de suları kesildi. 400 nüfuslu köyümüzde, çoluk, çocuk yaşlısı genci içme suyu temin etmek için mücadele veriyor. Hiçbir evde içme suyu şebekesi çalışmıyor. Hastası olan yandı. Özürlü vatandaşlarımız zor durumda. Bu konuyla ilgili valilik ve kaymakamlığa derdimizi anlatan dilekçeler verdik. Yetkililerden çözüm bekliyoruz. Kaçak kullanıldığı dönemden kalan ve sadece ana parası 26 bin lira olan o borcu ödememiz mümkün değil" dedi.

  "BORCU ÖDEYECEĞİM"

  Kaçak elektrik kullanımı nedeniyle açılan davanın halen sürdüğüne dikkati çeken Bayatlar Köyü eski muhtarı İsa Karagöz, "Elektriğin kesildiğini duyunca TEDAŞ’a gittim. Cuma gününe kadar süre aldım. Bana, 26 bin liralık borç için 9 bin 360 TL peşin getirmemi, kalanını ise taksitle ödeyebileceğim söylendi. Cuma gününe kadar peşinatı yatıracağım ve elektrik açılacak" dedi. Kendisine yöneltilen suçlamaları da kabul etmeyen İsa Karagöz, "2004 ve 2009 yıllarındaki muhtarlık seçimlerini kazandım. 2009 yılında köylüden hiç para toplamadan 35 bin TL’ye köy konağını yaptırdım. O dönemde içme suyumuzu da dereden basıyorduk. Buradaki su şebekesinin elektriğine ait üç faturayı ödeyemedik. Bu faturalar birikince başka alana iki sondaj kuyusu açtırdık. Biri için kendim 17 bin TL harcadım, diğerini köylüden topladığımız parayla yaptırdık. Buraya elektrik bağlatmak istedik ancak eski şebekenin borcu olduğu için bağlatamadık. O günlerde benim bilgim dışında bazı köylüler elektriği kaçak bağlamış. Bunu görünce TEDAŞ’ı bile aradım söyledim. Daha sonra TEDAŞ yetkilileri, kaçak elektrik kulanımından ceza yazıp, bana dava açtı. Dava sürüyor. TEDAŞ yetkilileri, mahkeme sonucu belli olmadan elektriği kesti. Şimdi, "Sen parayı öde, mahkemede haklı çıkarsan iade ederiz’ diyorlar. Yapacak başka bir şey kalmadığı için ödemeyi taahhüt ettim" diye konuştu.

  Köylülerin derdine çözüm üretmek üzere köye gelen CHP Yenice İlçe Başkanı Mehmet Gerçek ise, "Siyasetçi olarak buradayız ama, siyaset yapmaktan öte bir insanlık görevi için buradayız. Ceza şahsa verilmeli. Kalkıp da burada halkı mağdur etmenin bir anlamı yok. Köy susuz, yaşlısı genci mağdur" dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı