Gündem Haberleri

  Elektrik ayaklanması

  Hürriyet Haber
  01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBULLU düne kadar elektrik kesintisiyle yatıyor, elektrik kesintisiyle kalkıyordu. Mecidiyeköy'de, önceki gece yine elektrikle ilgili sorunlar yüzünden çıkan ‘‘ayaklanma’’, çileden çıkmanın ne anlama geldiğini gösterdi. Sokaklarındaki elektrik kablolarının sık sık kopmasından kaynaklanan elektriksizlik ve kabloların yarattığı tehlikelere karşı önlem alınmaması nedeniyle çileden çıkan vatandaşlar, Boğaziçi Elektrik A.Ş.'nin Çağlayan'daki birimini bastı.

  2000'e karanlıkta girdik

  Latilokum ve G-28 Sokak'ta oturan yaklaşık 50 kişi, hayatı kendilerine zindan eden elektrik sorunlarına çözüm bulunamaması üzerine, önceki akşam Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin Çağlayan İşletme Müdürlüğü'nün kapısına dayandı. Sokaklarından geçen havai elektrik hatlarının yeterli kapasitede olmadığını, bu nedenle sürekli elektrik kesintisi yaşadıklarını ve kopan kabloların hayatlarını tehlikeye soktuğunu anlatmak için bir yetkiliye ulaşmak isteyen öfkeli vatandaşlar, saat 20.00 sıralarında geldikleri binanın önünde yaklaşık üç saat bekletildiler.

  Telefonla kurumun nöbetçi amiriyle görüştürüldükleri halde tatmin olmayan vatandaşlar ile binada bulunan görevliler arasında bir süre sonra tartışma çıktı ve görevli Ayhan Yurtbaşı kızgın vatandaşlar tarafından tartaklandı. Olay polislerin müdahalesiyle yatıştırılırken karakola götürülen görevli Ayhan Yurtbaşı, vatandaşlardan şikayetçi olmadı.

  Sokaklarındaki kopmuş elektrik koblolarının hayatlarını tehdit ettiğini belirten mahalleliler, ‘‘Günün 24 saati elektriksiziz. Yetkili görmek istiyoruz. Aylardır ilgili kurumlara dilekçe verip şikayetimizi bildirdik, ilgilinmediler’’ diye konuştular. Sonra da şöyle devam ettiler:

  ‘‘Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül buraya gelsin, bizi görsün. Nişantaşı'na yeni kaldırım taşı döşeyeceklerine buraya adam gibi hat çekilmesini sağlasınlar... Karanlıkta serserisi, hırsızı sokağa doluyor. Gece olunca sokakta yürümek zor, tedirgin oluyoruz. Kendimizi emniyette hissetmiyoruz...’’

  Gecekondu apartman olursa

  Kızgın sokak sakinlerinden Menekşe Taşdemir ise 2,5 yaşındaki torunu Melisa Zorovalı'nın karanlık yüzünden ölümünden döndüğünü belirtti ve ‘‘Karanlıkta önünü göremeyip yüksekten düştü. Ağır yaralandı’’ dedi.

  Boğaziçi Elektrik A.Ş. görevlileri, ‘‘Bir zamanlar gecekondulardan oluşan yer apartman dolarsa enerji hatları fazla yükü kaldırmaz’’ diyerek kendilerini savunurken tartaklanan görevli Ayhan Yurtbaşı, ‘‘Haklılar ama tarzları yanlış. Biz onlara uygun bir dille anlattık. Hatta nöbetçi amiri telefonla arayıp onlarla görüştürdüm’’ dedi.

  Yurtbaşı, ‘‘Biz gece ekibi olarak hem malzeme, hem eleman sıkıntısı içindeyiz. Buna karşın ‘arızaların bir kısmını gidereceğiz, gündüz de geri kalan kısmını tamamlarız’ dedim. Kızgın vatandaşlar ise telefonları yere atıp sandalyeleri havaya fırlattılar’’ diye devam etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı