Elektriğin yüzde 15'i İstanbul'da kullanılıyor

AA
27.01.2015 - 01:00 | Son Güncelleme:

İstanbul'da, geçen yıl 37,8 milyar kilovatsaatle Türkiye'de toplam elektriğin yaklaşık yüzde 15'i kullanıldı. Elektrik en fazla İstanbul'da, en az ise Bayburt'ta tüketildi.

Ekonomik büyüme, nüfus artışı, kentsel gelişim, sanayileşme ve bireysel teknoloji kullanımının artması doğrultusunda Türkiye'de elektrik tüketimi de hız kazanıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl elektrik tüketimi, bir önceki yıla göre yüzde 3,7 artarak yaklaşık 255 milyar kilovatsaate yükseldi.

İstanbul, 14 milyonu aşan nüfusu, gelişmiş sanayisi ve turizm merkezi olması dolayısıyla toplam elektrik tüketiminde yaklaşık yüzde 15'lik paya sahip bulunuyor. Geçen yıl sonu itibarıyla İstanbul'un Avrupa yakasında 25,5 milyar kilovatsaat, Anadolu yakasında da 12,3 milyar kilovatsaat olmak üzere toplamda 37,8 milyar kilovatsaat elektrik tüketildi.

Elektrik tüketiminde İstanbul'u takip eden il 17,7 milyar kilovatsaatle İzmir olurken, onu 13 milyar kilovatsaatle Kocaeli ve Bursa izledi.

Ankara ise 12,8 milyar kilovatsaat elektrik tüketimiyle 5'inci sırada yer aldı.

Aynı dönemde en düşük elektrik tüketimi ise Bayburt'ta gerçekleşti. Bayburt'ta 95 milyon kilovatsaat elektrik tüketilirken, bu ili 109 milyon kilovatsaatle Ardahan ve 116 milyon kilovatsaatle Tunceli izledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı