Elektriğe para ödemeyecekler

Hürriyet Haber
19.08.2014 - 15:10 | Son Güncelleme:

Karşıyaka Belediyesi tarafından, alternatif enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek ve doğa dostu enerji kaynaklarını özendirmek için hayata geçirilen Güneş Tarlası Projesi törenle hizmete girdi. Yılda 420 bin liralık elektrik üretecek olan belediye, bundan sonra hizmet binası ve bazı sosyal tesisler için ücret ödemeyecek. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar "Yenilenebilir kaynakların kullanımını önemsiyoruz. Projeyi kısa sürede 3 kat büyüteceğiz ve tüm tesislerimizin elektrik masraflarını kendimiz karşılayacağız" dedi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırmak isteyen Karşıyaka Belediyesi, Örnekköy Mezarlığı'nın üst kısmında yer alan, belediyeye ait 30 dönümlük alanda Güneş Tarlası yaratmak için geçen yıl çalışma başlattı. İZKA'nın, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı hibesinden de yararlanan belediye, arazinin 9 dönümlük bölümüne, 2013 adet güneş paneli yerleştirdi. Bugünden itibaren tam randımanla faaliyete geçecek olan güneş panelleri, yılda 420 bin liralık (yaklaşık 800 bin kwp) elektrik üretecek. Elde edilen gelir, distribütör firma ile mahsuplaşılacak ve belediye; hizmet binası, Ziya Gökalp Kültür Merkezi ile Tay Park için yıl boyunca elektrik ücreti ödemeyecek.

3 KAT BÜYÜYECEK
İlk etapta arazinin 9 dönümlük pilot bölgesinde hayata geçirilen proje kısa sürede 30 dönümlük alana yayılacak. Bu sayede, belediyeye ait tüm tesislerin elektrik ücretinden tasarruf sağlanacak. Karşıyaka Belediyesi tarafından hayata geçirilen Güneş Tarlası Projesi, bir belediye tarafından şu ana kadar gerçekleştirilen en kapsamlı güneş enerjisi projesi olarak kabul ediliyor. İkinci etapta yapılacak Güneş Tarlası projesi için Karşıyaka Belediyesi Meclisi tarafından kararı alındı ve projelendirme çalışmaları devam ediyor.

Elektriğe para ödemeyecekler

TÜM TESİSLERE YAYACAĞIZ
Alternatif enerji kullanımını yaygınlaştırmak istediklerini söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar "Proje sayesinde kendi elektriğimizi üreteceğiz. Bu enerjiyi distribütör firmaya satarak, belediye hizmet binası ve bazı sosyal merkezlerin yıllık elektrik masrafından tasarruf sağlamış olacağız. Projeyi kısa sürede büyüteceğiz ve tüm tesislerimizin elektriğini bu şekilde karşılayacağız. Doğa dostu, yenilenebilir enerji kullanımını yaygınlaştırmanın geleceğimiz adına da olumlu bir adım olduğunun bilinciyle hareket etmeye devam edeceğiz" dedi.

"ALKIŞLANACAK PROJE”
CN Gaz Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Özturkut “2,5 milyon liralık bu yatırım 6 ayda kendisini amorti edecek. Çevre için çok önemli bir yatırımı hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bir belediye tarafından yapılan en büyük güneş enerjisi projesinin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı