Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Elebaşların sicili

  Hürriyet Haber
  04.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Öcalan’ın jandarma sorgusundaki ilk ifadesini açıklıyoruz.

  Terörist başı Apo, her fırsatta aşağıladığı üst düzey sorumluları için Türkiye'deki ilk ifadesinde iyi şeyler söylemiş. 16-21 Şubat tarihlerinde alınan ilk ifadede Apo, yöneticilerinin profilini çiziyor.

  Cemil Bayık

  Pratikte zayıf

  Kod adı Cemal-

  Askeri ve pratik alanda zayıftır. Bana bağlıdır. Birey olarak çok öne çıkarsa genelde perspektif verebilir. Dar bir sahada pratikleşmesi zayıftır. Genelde cephe gerisinde kalır. Eğitimlerde yararlı olur. Savaş içerisine girmez. 1992 yılında bir mağarada 17 kadroyu yaralı oldukları ve ele geçmemeleri için karargáhta 13 kadroyu ise disiplini sağlamak için öldürtmüştü. Bu yüzden yoğun eleştirileri vardı.

  Murat Karayılan

  Çok cesur, dürüst

  Kod adı Cemal-

  Suruç-Gediki Köyü'ndendir. Eski kaçakçıdır. Becerikliliği huduttaki mayınları sökmedir. Çok cesurdur. Başlangıçta grupların sınırdan geçirilmesi ile halkla ilişkileri iyidir. Son dönemde değerlendirmeleri güçlendi. Olgundur. Köylü özellikleri hakimdir. Son Botan'daki operasyonlarda 1998'deki savaş tarzı çok sayıda kadronun yitirilmesine neden oldu. Derin bir askeri anlayışı yoktur. Saygınlığı var. varayıplarından ders çıkarır. Dürüsttür, yakalanmamdan yıkılmazsa, patlama yapabilir.

  Şemdin Sakık

  Konumu en zayıf

  Kod adı Parmaksız Zeki-

  Konumu en zayıf, ancak pratikte çok güçlü idi. Ayrı bir oluşum gibiydi. Zeki'yi kendim öldürterek adeta bir kan davası başlatmak istemedim. Bu Kürtlerde yaygın bir anlayıştır. Onu kongreye taşıyıp cezasını kongrenin vermesini, sorumluluğu tek başıma taşımaktansa, yönetimce taşınmasını istedim.

  Halil Ataç

  Çok tembel

  Kod adı Ebubekir-

  Bilinç düzeyi, anlama yeteneği ve askeri alanda çok iyidir. Ancak % 10 kapasite ile çalışıyor. Bunu neden bu kadar az kapasite ile çalıştığı için eleştirdim. Eğer köylülüğü aşabilse askeri alanda inanılmaz bir komutan olurdu. Atak formasyonu yok. Dağılma yerine ortaya çıkabilir, dayanabilir, sorumluluğu paylaşabilir.

  Duran Kalkan

  Eğitimde güçlü

  Kod adı Abbas-

  Pratik alanda güçsüz, eğitim ve ideolojik söylemde güçlüdür. Yaşam gücü ve eğitimlerde çok başarılıdır. Hakurki bölgesinde kalabilir.

  Bunların tecrübeleri çok güçlüdür. Belli bir pratik duyarlılıkları vardır. Ülke içerisinde dağa dayanabilecek, çevre ilişkileri ile kaldılar. Cephe içi ve gerisinde yer bulabilirler. Hatta KDP içerisinde bile yer bulabilirler. Çünkü KDP'nin tepkisi banaydı.

  Mustafa Karasu

  İradesiz görüntüsü var

  Kırsala çıktığında iradesiz bir görünüm çizdi. Bir iki yıldır pratiğini geliştirdiğini gördüm. Bundan sonra daha pratik katkıları olur. Dürüst ve bağlıdır. Pratiğini geliştirirse ileride iyi seviyeye gelebilir. Mehmet Şener'in sırtından yükselmiştir.

  Mehmet Özaydın

  Çatışmada öldü

  Kod adı Felat-

  25.01.1999 tarihinde Mardin-Bagok kırsalındaki çatışmada öldü.

  Kod adı Topal Şahin

  Örgüt temsilici

  Faysal Dınlayıcı

  Yerime oynadı

  Kod adı Kani Yılmaz

  İngiltere'de 4 yıl kadar gözaltında kaldı. Avrupa ERNK sorumlusu olup İngiliz İstihbarat Servisi'nin doğrultusunda faaliyet yürütür. Bu ülke benden sonra örgütün başına bu şahsı getirmek için uğraşır.

  Osman Öcalan

  Zaafları var

  Kod adı Ferhat-

  1993'te idamla yargılandı. 5'inci kongrede bir kararla 2 yıllık süre tanındı. Bunu başardı. İran/Urumiye'de bir gün bir toplantı yaparak her iki eline silah almış ve ‘‘Ya kabul edilirim ya öldürürüm’’ diye tehditlerde bulunmuş. Kongrede idam infaz kararı çıksa idi uygulattırırdım. Ancak daha sonradan hatasını anlayarak kabul etti. Pratik alanda deneyim kazandı. Örgüt siyaseti hakkında başarılıdır. İdeolojik yanı, doğru karar verme anlayışı iyidir. Pratikleşmede bazı zaafları var. Hakurki'de kendi kendini alanda tutsak etti. Araziyi hiç kullanmayı bilmiyor.

  Kadrolarda özellikle güneyde köy kurma hastalığı var. Bu hemen tümünde var.

  Ali Haydar Kaytan

  Korku bilmez

  Kod adı Fuat-

  İdeolojik yanı ve yorum kabiliyeti çok güçlüdür. Örgütlenmede oldukça dağınıktır. Kararlıdır. Cesareti vardır. Korku nedir bilmez. Her an ölüme yatabilir. Pratiksel bir usta olarak toparlanma sağlayamaz. Cuma (K) Cemil Bayık'a yakındır.

  Faruk Bozkurt

  Siyaseten zayıf

  Kod adı Nasır-

  Avrupa katılımdır. Oldukça pratik yönleriyle öne çıkmıştır. İdeolojik yetmezliğinden örgüt çizgisini fazla tutturamadı. Son dönemlerde siyasi yönden geliştiğini duydum. Becerikli pratik yönleri iyidir. Siyasi yönünü geliştirirse ileride önemli yerlere gelebilir. Örgüte bağlı ve tam açılamamıştır.

  Numan Uçar

  Kırsalda başarısız

  Kod adı Mahir-

  İhtiyar derler. Rusya'dayken gördüğüm siyaseti ve devletleri anlıyor. Biraz sivilleşmiş klasik bir diplomasi anlayışına kendisini bağlamış. Şanlıurfa-Birecik'li. Cephe adamı olarak iyi rol oynaabilir. Kırsalda başarılı olamaz. Rusya'da biraz kullanıldığını biliyorum.

  Nizamettin Taş

  Hareketleri laçka

  Kod adı Botan-

  Askeri pratiği ve dayanma gücü var. Hareket tarzında laçkalık fazla. Askeri alanda oldukça fazla kayıplara neden oldu. Halkı iyi harekete geçirebilir. Bencilliği yoktur. Onun ihtiyacı gerçek bir anlayışla askeri formasyona kavuşmaktır.

  Kod adı İsa

  Alaycı kişiliği var

  Dürüst, pratikçi, gayretli, kendine göre alaycı bir kişiliği vardır.

  Mehmet Hoca

  Cephe sorumlusu

  Sabri Ok

  Cezaevi sorumlusu

  Amed Cephe sorumlusu, Kemal (K) ile vuruldu. Mardin ve Ruha'daki cephe sorumlusunu bilmiyorum. Türkiye genel cephe sorumlusu Mehmet Hoca'dır. Romanya ve İtalya arasında faaliyet göstermektedir. Partiler, dernekler ve şahsiyetlerin sorumlusudur.

  Cezaevlerinin yönetimi Muzaffer ve Sabri Ok'tur. Bunlarla telefonla birkaç defa görüştüm. Raporları geliyor. Belli bir örgüt düzenleri var. Büyük illerde örgütün üst düzey sorumlularını oturtamadık. Gruplar mahalle olarak faaliyet gösteriyor. ERNK faaliyetlerinde sorunlar vardır.

  Dev-Sol’la ilişki kurduk ama anlaşamadık

  Dev-Sol'dan Bedri Yağan ile 1992 yılında Lübnan'da ilişki kurduk. İttifak olma yolunda görüşmelerde bulunduk. Aksi bir durum ortaya çıktı. Anlaşamadık. Sol içerisinde bize aşırı tepki duydular. Bizim yardımımız ile bir kamp kurdular. Kampa çok büyükçe sloganlar yazınca karşı çıktık. İlişkiler bunun üzerine koptu.

  1996 yılında TİKB, TDP ve Kıvılcım ile bir platforma girdik. Ortak kararlar aldık. Birleşik devrimci cephesini kurduk.

  Avrupa'daki sol örgütlerle aramızda güç birliği anlaşması bulunmaktadır. Bu anlaşma Brüksel'de Kani ve Şahin'in katılımı ile yapılmıştır. Karşıdan ise Mehmet Yılmazer, Suat Bozkuş, Fehmi Erbaş (DHB) gibi kişiler katılmıştır.

  Yasal platformda 1995 yılında sol blok ile seçimlere girildi. Bu seçimlerde de özellikle ÖDP ile bir çalışma var. Ancak gerektiği gibi gelişmedi.

  TDP'nin bir grubu bizim tarafımızdan eğitildi. Ancak kuzeye doğru giderlerken öldüler. Bunlar Lübnan'da bizimle birlikte idiler.

  HDÖ isimli örgütün Avrupa'da 4-5 kişilik bir oluşumu 2 yıl önce bizim tarafımızdan eğitildi, daha sonra gittiler. Şu anda da ne olduğunu bilmiyorum.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı