Elden kiraya son

Hürriyet Haber
30.10.2008 - 10:33 | Son Güncelleme:

İş yeri kiraları ile konutlarda 500 YTL ve üzerindeki kiralar, yarından itibaren zorunlu olarak bankalar veya posta işletmesi aracılığıyla ödenecek.

Maliye Bakanlığının 29 Temmuz'da yayımlanan “Gelir Vergisi Genel Tebliği” çerçevesinde, kira gelirlerinin tahsilinde yarından itibaren yeni bir dönem başlayacak.

Yarın yürürlüğe girecek tebliğ uyarınca, konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin, iş yerlerinde de iş yerini kiraya verenler ile kiracıların, kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin, banka veya Posta Müdürlüğü (PTT) tarafından düzenlenen belgelerle belgelenmesi (tevsik) zorunlu olacak.

Banka ya da PTT Genel Müdürlüğü aracı kılınmak suretiyle, para yatırma veya havale, çek veya kredi kartı gibi araçlar kullanılarak yapılan tahsilat ve ödemeler karşılığında dekont ya da hesap bildirim cetveli düzenlendiğinden, bu belgeler de tevsik edici belge kabul edilecek. Bankaların internet şubeleri üzerinden yapılan ödeme ve tahsilatlar da aynı kapsamda olacak.

Her bir konut için 500 YTL'nin altında kalan aylık kira gelirleri ile mahkeme ve icra yoluyla yapılan konut ve iş yeri kira geliri tahsilatları bu kapsamda değerlendirilmeyecek.

EN AZ 320 YTL CEZA

Kiralarla ilgili getirilen bu zorunluluğa uymayan birinci sınıf tüccar ve serbest meslek erbabına 1.490 YTL'den, ikinci sınıf tüccarlara, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenlere 680 YTL'den ve bunların dışında kalanlara 320 YTL'den az olmamak üzere, her bir işlem için, işleme konu tutarın yüzde 5'i oranında ceza uygulanacak.

Düzenlemede her bir konutun aylık kira tahsilatının belgelendirilmesinde 500 YTL ve üzerindeki kiralar baz alınıyor. Bu nedenle, aylık kirası 500 YTL olan konut için kiranın banka ya da PTT ile ödenmesi şartı aranacak. Dolayısıyla
mülkiyeti aynı kişiye ait olan ve biri 500 YTL, diğeri ise 300 YTL karşılığında kiraya verilen 2 konuttan ikincisinin kirası elden tahsil edilebilecek.

Kira kontratının 3. bir şahıs tarafından düzenlenip, imzalanması durumunda da, kira, mülk sahibinin hesabına yatırılacak.

Vergi Usul Kanunu uyarınca tarla, bağ, bahçe ve çiftlikler de iş yeri olarak değerlendirildiği için bu tür yerlerin kira gelirleri de, tutara bakılmaksızın banka ya da posta idarelerince belgelenecek.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı