Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Elçi’ye bu kez yumurta

  Muhammet KAÇAR / DHA
  05 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 05 Kasım 2009 - 00:37

  Rize Belediye Başkanı’nın “Buraya gelen İsraillilerin başına bir şey gelmesinden endişeliyiz” diye uyardığı İsrail Büyükelçisi Gaby Levy, dün ziyaret ettiği Trabzon’da KTÜ öğrencilerinin yumurtalı saldırısına uğradı.

  Levy daha sonra tekrar geldiği üniversitede Rektör Prof. Dr. İbrahim Özen’i ziyaret etti, ancak açıklama yapmadı.

  RİZE Belediye Başkanı AK Partili Halil Bakırcı’nın önceki gün, “Buraya gelen İsraillilerin başına bir şey gelmesinden endişeliyiz” diye konuştuğu, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy’nin bindiği minibüs, dün Trabzon’da yumurta yağmuruna tutuldu.

  Erdoğan Bakırcı’yı aradı

  Levy dün Trabzon Valiliğini ziyareti sırasında “Rize Belediye Başkanı’nın tavrından dolayı hayal kırıklığına uğradım” derken, Başbakan Tayyip Erdoğan, Bakırcı’yı arayarak, Büyükelçi’yle konuşmasını sordu. Bakırcı, gazetecilere, Levy ile önceki günkü konuşmasını aktarırken, “İfadelerim karşılıklı sohbet sırasında gelişti. Hazırlıklı ve planlı değildi” dedi. Bakırcı, görüşme sırasında Büyükelçi’nin İsrailli korumasının makam odasına girdiğini belirterek, “Türk polis korumaları makam odasının giriş kapısında bekledi. Ama İsrailli koruma odaya girdi, ayakta bekledi. Nerede görülmüş böyle davranış? Bu nezaketsizlik” diye konuştu.

  Levy: Turizm böyle olmaz/images/100/0x0/55eb3ac7f018fbb8f8b3b301

  Levy de, dün sabah Trabzon Valisi Recep Kızılcık’ı ziyareti sonrasında Bakırcı’yla ilgili soruları şöyle yanıtladı: “Rize Belediye Başkanı ile İsraillilerin bölgeye ilgisini konuştuk. Ama başkanın tavrından hayalkırıklığına uğradım. İsrailli turistlerin doğaya zarar verdiği yönünde şüphesi olduğunu söyledi. Kent merkezine uğramadıklarını belirtti. Turizmin bu şekilde cesaretleneceğine inanmıyorum. Olay fikirlerin değiş tokuşudur. İsrailli turistlerin buraya gelmeye devam edeceğine inanıyorum.”

  Öğrencilere gözaltı

  Levy, daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne geldiğinde, Öğrenci Kolektifi’nden bir grup, bindiği minibüsü yumurta yağmuruna tuttu. Üniversitenin özel güvenlik görevlileri öğrencilere müdahalesiyle, tekmeli yumruklu arbede yaşandı. Öğrencilerin tepkileri üzerine İsrail Büyükelçisi minibüsten inmeden rektörlükten ayrıldı. Çevik Kuvvet’in olay yerine gelmesiyle, öğrenciler, oturma eylemi başlattı. “Çocuk katili İsrail’i üniversitemize istemiyoruz”, “Çocuk katilleri dışarı” ve “Üniversiteler bizimdir” sloganları atan eylemcilere müdahale eden polis, bazı öğrencileri gözaltına aldı.

  Şemsiye önlemi

  İSRAİL Büyükelçisi Gaby Levy, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne geldiğinde minibüse yumurta fırlatan öğrenciler, daha sonra güvenlik görevlileriyle birbirine girdi. Türk korumalar şemsiyeler açarak minibüsü yumurtalardan korumaya çalıştı. Arbede sonunda bazı öğrenciler gözaltına alındı. Büyükelçi ise minibüsten inmeden üniversiteden ayrıldı, daha sonra tekrar gelip Rektör’le görüştü.

  Ay yıldızlı kravat iğnesi

  BERGAMA doğumlu olan ve 4 yaşında Türkiye’den ayrılan Büyükelçi Gaby Levy’nin Trabzon ziyaretinde ay yıldız motifli kravat iğnesi takması dikkat çekti.

  Rektör’le gecikmeli 15 dakika görüştü

  ÖĞRENCİLERİN polis ekiplerince gözaltına alınmasının ardın yeniden rektörlüğe gelen Levy, Rektör Prof.Dr. İbrahim Özen’i ziyaret etti. Ziyaret yaklaşık 15 dakika sürdü. Basın mensupları görüşme sonrasında, Rektör Özen’in Levi’ye kahve fincanı hediye etmesi sırasında sadece 30 saniye için salona alındı. Levy, çıkışta soruları yanıtsız bıraktı. Tercüman, korumaların soru sorulmasına izin vermediğini söylemekle yetindi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı