Gündem Haberleri

  Elbistan'da umutlar sabaha ertelendi

  Hasan GÖÇER / Kahramanmaraş / DHA
  10.02.2011 - 21:27 | Son Güncelleme:

  Kahramanmaraş’taki Afşin-Elbistan Termik Santrali linyit kömürü sahasında meydana gelen göçükte kaybolan 9 kişiyi arama çalışmalarına ara verildi. Havanın kararması ile birlikte bir süre Genelkurmay Başkanlığı’na ait 2 helikopterle, özel projektör kullanılarak ve gece görüşten yararlanılarak yürütülen çalışmalar sağlıklı sonuç vermedi. Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü bölgede, arama kurtarma çalışmalarına sabahın ilk ışıklarıyla birlikte başlanacağı belirtildi.

  Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Servet Güngör imzasıyla yapılan açıklamada, saat 10.11’te Çöllolar kömür havzasında göçük meydana geldiği belirtilerek, şöyle denildi: "Arama ve kurtarma çalışmaları sonrasında Ruşen Demir’in cesedine ulaşılmış olup, kendilerinden haber alınamayan Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Adnan Demir, Tuğran Gökhan, Nail Yılmaz, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Aydoğan Polat ve Halil Tatlı’ya ulaşılamamıştır. Arama ve kurtarma çalışmalarına Genelkurmay Başkanlığı’ndan 2 helikopter, Sağlık Bakanlığı’na ait bir hava ambulansı, İl Jandarma Komutanlığı komando birliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, Adana Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği’ne ait 30, Gaziantep ve Malatya İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri’ne ait 10’ar kişilik Arama Kurtarma Ekipleri ve İl Sağlık Müdürlüğü Umke ekipleri katılmaktadır.

  Kendilerinden haber alınamayan şahısların yer tespitinde kullanılmak üzere iki takım canlı arama dedektörü, arama köpeği ve yeterli sayıda arama kurtarma teknisyeni, Diyarbakır Valiliği’nce olay mahalline sevk edilmiştir. Göçük afetine maruz kalan şahıslara ait cep telefon numaraları Başbakanlık Kriz Merkezi’ne bildirilmiş olup, sinyal bilgilerinden yer tespitine yönelik çalışmalar devam etmektedir."

  Öte yandan, bölgeye gelen Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Halil Alış da, 50 milyon metreküp toprağın kayarak, kömür çıkarılan 100 metrelik bölümün yarısını doldurduğunu, heyelanın sürdüğünü söyledi. Kahramanmaraş milletvekilleri de olay üzerine bölgeye geldi. Gece görüşlü helikopterler arama yapmamalarına karşın, bölgede konuşlandırıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı