GeriFutbol Elazığspor'u ligde kalıcı yapacağız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elazığspor'u ligde kalıcı yapacağız

Elazığspor'u ligde kalıcı yapacağız
refid:20511175 ilişkili resim dosyası

Süper Toto Süper Lig'e yükselen Elazığspor'un teknik direktörü Bülent Uygun, en doğru transferleri en güzel şekilde yapıp, takımı ligde kalıcı yapmanın yoluna bakacaklarını bildirdi.

Uygun, Elazığspor tesislerinde basın mensuplarıyla biraraya geldiği toplantıda, Elazığspor'da gençlere imkan verilmesi hakkındaki düşüncelerinin sorulması üzerine, maalesef altyapıda profesyonel takımlarında oynayacak kapasitede futbolcu olmadığını, kimseye hayal satamayacağını, altyapıya bir şeyler verildikten sonra bir şeyler alınabileceğini söyledi.

Mevcut stadın bir an önce tadilattan geçirilmesini isteyen Uygun, şöyle konuştu:
“Mevcut stadımızın çok çabuk yapılması lazım. Alttan ısıtmalı ve çim sahanın çok çabuk değişmesi, stadın yenilenmesi lazım. Bunun vebalini hiç kimse ödeyemez. Yanlış hatırlamıyorsam 8 sene önce 17 maçı dışarıda oynadı, sonraki süreç içinde ister istemez küme düşmek zorunda kaldı. Bu sezon da aynı şekilde yaparlarsa, yapması gerekenler görevini yapmazsa bütün suç onlarındır. Eğer benim çalışmam gerekiyorsa, 24 saat çalışırım. Fakat yapması gerekenler o işi yapmalı ve 15 Ağustos'ta o saha tam şekilde hazır olmalı. Bunlar yapıldığı takdirde altyapıdan eğitmenlerle birlikte çok iyi oyuncular çıkacağını umuyorum.”

“Türkiye'de yönetici problemi var”

Bucaspor'da görev yaptığı döneme ilişkin kendisine yönelik yapılan eleştirilere değinen Uygun, “Ben 16 tane transfer yaptım. Benim getirdiğim adamları göndermeselerdi, bugün Bucaspor küme düşmezdi” dedi.
Uygun, Bucaspor'dan ayrılma sebeplerinden birinin, soyunma odasına gelinip maça çıkmadan 10 dakika önce prim verilmesi olduğunu ileri sürerek, şöyle devam etti:
“Bunu da geçtim, yabancıların maaşını verip, yerli futbolcuların maaşlarını vermemeleriydi. Soyunma odasında 'Niye onlara veriliyor, biz niye almadık?' diye çıkan kavga, benim itibarsızlaşmamın nedeniydi. Benim sezon başından beri doktor, malzemeci gibi ekibimin priminin ödenmeyip, maçtan önce kovulmalarıydı. Ondan sonra benim yapabilecek bir görevim kalmamıştı. O yüzden bıraktım. Fakat gittiğim Eskişehirspor'da hiç transfer yapmadım. Özellikle belirtiyorum. En alttan ikinci sıradan aldığım takımı 6. sıraya kadar çıkardım, o sezon 7. bitirdi.”

Türkiye'de yönetici problemi olduğunu ve sistem bulunmadığını savunan Uygun, şunları söyledi:
“Dolayısıyla sistem, transferi doğru yapma, kurulacak kurumsal yapıyla her şey doğru gider. Doğru transfer politikası olur. Başka hoca 30 tane transfer yapar hiç bir şey olmaz. Bülent hoca 10 tane transfer yapınca hemen konuşurlar. Çok bilirler, çok şey yaparlar o yüzden önce kendileriyle ilgili ne yaptıklarına bakmak lazım. Biz en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Benim kariyerime baktığınızda, neler başardığımız ortadadır. Başaramayacağımızı Allah bize nasip etmesin.”

“Transfer çalışmalarına başlamadık”

Bülent Uygun, Elazığspor'da da en doğru transferleri, en güzel şekilde yapıp takımı ligde kalıcı yapmanın yoluna bakacaklarını kaydetti.
Yabancı olarak, bir kaleci ve 6 futbolcu transferini öngördüklerini ve Süper Lig tecrübesi olan 3-4 futbolcu istediklerini belirten Uygun, “10-11 kişilik transferle kendi kadromuzda tuttuğumuz 17-18 kişiyi kaynaştırıp, sonucunda 26 kişiye düşüreceğimiz bu kadroyu lige en iyi şekilde hazırlayacağız diye düşünüyorum. Transfer çalışmalarına başlamadık. Zaman içerisinde ben sadece mevkileri izlenen oyuncuların raporlarını vereceğim. Transfer komitesi kendileriyle görüşecek, maddi boyutlarını kendileri ayarlayacak. Alırlarsa kendileri ona göre alacaklar. Ben teknik direktör olarak alınan futbolcuları en güzel şekilde çalıştırıp başarılı olmaya a çalışacağım” dedi.

Şike soruşturması

Uygun, bir gazetecinin şike soruşturmasına ilişkin sorusuna karşılık, Sivasspor'da, Türkiye'de 2-3 genç hocanın yaptığı başarılardan bir tanesine ulaştıklarını ifade ederek, şunları söyledi:
“Bizim UEFA'ya gitmemiz, şampiyonluğu son hafta kaçırmamız, ertesi sene yine Şampiyonlar Ligi'ne gitmiş olmamız, bizleri sanki eleştirilmesi gereken insan durumuna soktu. Bu süreçte yaşadıklarımız öyle bir boyuta geldi ki, bana nasıl bir komplo kurulduğunu zaten bildiğim için gönlüm rahattı. Zaten tutuklandığımda gülüyordum. Neden dolayı tutuklandığımı bilmiyordum. Gidip ortamı gördükten sonra, neden tutuklandığımı anladım. Tepkimi koymama rağmen, 'Biz öyle düşünüyoruz, öyle istiyoruz, öyle olacak' diyen bir zihniyet ile bizimle birlikte çalışmamış, antrenör olmayan kişiyi, yardımcı antrenörümüz gibi gösterip bizi suçlamanın yoluna gittiler.”
Uygun, üniversite imtihanına girdiğinde menajerlik imtihanına girmiş gibi lanse edildiğini, 8 ay boşuna ceza aldığını, bunun da tapelerde çıktığını savunarak, “Bir kuruş kimseyle menfaatim olmadığı, hiç bir yerde de haksızlık yapmadığım, Allah'a şükür ortaya çıktı. Tek güzel tarafı o. Bir de 17 kilo verdim zayıfladım artık fit duruma geldim” dedi.
Uygun, devamında gülerek, “Futbola dönebilirim. Antrenörlüğü bırakıyorum” diye konuştu.

Kişiler ve kurumlar ayrılmalı

Uygun, bu süreçte ceza alan futbolcular olmasına rağmen hiç bir takımın ceza almadığını nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya ise, kişiler ile kurumların ayrılması gerektiği şeklinde cevaplayarak, şunları kaydetti:
“Kişilerin yaptığı hatayı kurumlara mal edemezsiniz. Benim burada Elazığspor'da, Allah göstermesin, yapabileceğim bir hata Elazığspor camiasını ilgilendirmez. Senin gazetende yaptığın bir hata senin gazete camianı ilgilendirmez, ilgilendirmemeli. Seni ilgilendiren bir karar olmalı. Eğer kişiler bu hatayı yaptıysa, kim yaptıysa o hatayı çeksin. Kurumsal anlamda ben Trabzonspor, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş'ın böyle bir hata yaptığını, kongrede böyle bir karar aldığını düşünmüyorum. Ceza alan arkadaşların da suçlu olduğunu düşünmemekle birlikte, inşallah mahkeme sonucunda hepsinin aklanacağını düşünüyorum.”
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle