Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Elazığ'da Zere'nin cenazesinde gerginlik

  Şahismail GEZİCİ/ELAZIĞ, (DHA) Süleyman KAYA/İSTANBUL,(DHA)
  08.05.2010 - 16:29 | Son Güncelleme:

  Kanser hastalığı nedeniyle cezası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kaldırılınca cezaevinden çıkan ve Armutlu'daki evinde yaşamını yitiren Güler Zere için Armutlu Cemevi'nde tören düzenlendi.

  Zere'nin toprağa verileceği Elazığ'da olaylar çıktı / Foto Galeri

  Güler Zere’nin yarın toprağa verileceği Elazığ’da bugün gerginlik yaşandı. Kendilerine Halk Cephesi adını veren grup AK Parti il binasına yürümesine polis izin vermeyince arbede çıktı.

  DHKP-C hükümülüsü olan ve 14 yıl cezaevinde yattıktan sonra yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün geçen yıl Kasım ayında affettiği Güler Zere, dün İstanbul’da yaşamını yitirdi. Zere’nin memleketi Elazığ’da toprağa verilmesini vasiyet etmesi üzerine cenazesi kente getirilmek üzere İstanbul’dan yola çıkarıldı.

  Elazığ’da kendilerine Halk Cephesi adını veren yaklaşık 20 kişilik bir grup Hozat Garaji’nda toplanıp AK Parti İl Başkanlığı binasının önüne yürüyüş düzenleneceğini duyurdu. Bu sırada polis AK Parti binası ve Hozat Garajı’nda geniş önlemler aldı. Grup, ellerinde ‘Güler Zere ölümsüzdür’, ‘Devrim şehitleri ölümsüzdür’, ‘Katil hesap verecek’, ‘Bedel ödedik bedel ödeteceğiz’ yazılı dövizler ve Güler Zere'nin elleri kelepçeli zafer işareti yapan posteriyle yürüyüşe geçti.

  Grubun önüne kesen polis, yürüyüşün izinsiz olduğunu ve basın açıklaması yaparak dağılmalarını istedi. Grubun yürümekte ısrar etmesi üzerine yaşanan tartışma kısa sürede arbedeye dönüştü. Bunun üzerine polis gruba müdahale ederek 10 kişiyi gözaltına alırken, diğerleri dağıldı.

  TABUTUNU ŞEHİRDE DOLAŞTIRDILAR

  Törene katılanlar Güler Zere’nin tabutunu sokaklarda dolaştırdı. Tören sonrası arkadaşları Zere'ye öperek veda ettiler.
  Güler Zere'nin ölüm haberini alan arkadaşları ve yakınları, saat 21.00 sıralarında Armutlu Cemevi'nde toplanmaya başladı. Ellerinde maşeleler ve Güler Zere’nin fotoğraflarını taşıyan yaklaşık 200 kişilik grup, Zere'nin üstü açık tabutunu evden alarak mahallede dolaştırdı. Güler Zere’nin ölümden hükümeti sorumlu tutan grup, "Hasta tuksaklar serbest bırakılsın, Devrim şehitleri ölümsüzdür, Bedel ödedik bedel ödeteceğiz" şeklinde slogan attı. Omuzlarda taşınan Güler Zere’nin tabutu daha sonra cemevine getirildi. Burada yapılan konuşmaların ardından, törene katılanlar Güler Zere’nin cenazesini öperek ayrıldı.
  Güler Zere’nin cenazesinin Pazar günü Elazığ’a götürülerek toprağa verileceği belirtildi.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı