Gündem Haberleri

  Elazığ'da kuş gribi semineri

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Manyas İlçesi'ne bağlı Kızıksa Beldesi'nde tespit edilen kuş gribi vakalarının ardından, birçok ilde çeşitli önlemler alınıyor.

  Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü tarafından bölgedeki 13 ilde görev yapan veteriner hekimlere yönelik “Kuş Gribi ve Bazı Önemli Hayvan Hastalıkları” konulu seminer düzenlendi.

  Enstitü Müdür Vekili Doç. Dr. Hakan Kalender, seminerin açılışında, enstitünün teşhis, araştırma ve aşı hizmetlerinin yanı sıra eğitim çalışmaları da verdiğini söyledi.

  Seminerin, 2005 yılı hizmet içi eğitim programında olduğunu ifade eden Kalender, “Seminerde hastalıkların teşhisiyle ilgili ortaya çıkan yeni bilgiler verilecek. Hastalıklarla mücadelede enstitü ve taşra teşkilatının işbirliği önemli yer tutuyor” dedi.

  Kalender, son günlerde ortaya çıkan kuş gribine karşı Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın tüm tedbirleri aldığını kaydetti.

  Veteriner Hekim Muhittin Önderci de kuş gribinin özellikle dışkı yoluyla bulaştığını belirterek, “1 gram tavuk dışkısı, 1 milyon tavuğu hasta edebilecek ortamı barındırıyor. Virüs, kanatlılar dışında tür bariyerini aşarak insanlarda da
  görülebiliyor” dedi.

  Seminer, 2 gün sürecek.

  VAN

  Doğa Gözcüleri Derneği Üyesi Asaf Ertan, Türkiye'deki kuş gribi hastalığının yerli serçeler tarafından tavuk çiftliklerine bulaştırıldığını savundu.

  Kuşlar tarafından yayılan hastalıkların yıllar öncesine dayandığını ve hastalığın isim değiştirerek belli dönemlerde ortaya çıktığını belirten Ertan, “6 yıl önce Kırklareli'nin Karadeniz sahiline yakın 3 köyünde kuş hastalığı ortaya çıktı. 3 köydeki köy tavukları bu hastalıktan dolayı telef oldu. Ancak kimse bu konudan haberdar olmadı” dedi.
  Göçmen kuşların tavuk çiftliklerine girmesinin söz konusu olmadığını ifade eden Ertan, şöyle konuştu:
  “Kuş gribini, yerli serçelerimizin tavuk çiftliklerine bulaştırdığını düşünmekteyiz. Çünkü serçeler her tarafa girip çıkabilen hayvanlar. Alışveriş merkezlerinin içine kadar girebilen bu hayvanlar, hastalık taşıdığı varsayılan göçmen kuşlardan aldıkları virüsleri kümes hayvanlarına bulaştırdı.”

  EDİRNE TARIM AÇIK CEZAEVİ'NDE ÖNLEMLER

  Edirne Tarım Açık Cezaevi'nde bulunan Yumurta Tavukçuluğu Ünitesi'nde, kuş gribine karşı tüm tedbirlerin alındığı bildirildi. Yetkililer, kuş gribine karşı, cezaevine giriş yapan araçların, dezenfekte çukurunda ilaçlandığını, üniteye göçmen kuşların girmelerini engellemek için baca boşluklarını telle kapattıklarını, personel dışında kimsenin içeri alınmadığını belirttiler.


  Yaklaşık 6 bin 200 tavuk kapasiteli Yumurta Tavukçuluğu Ünitesi'nde 5 bin 900 civarında yumurta üretiliyor. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı