ELAZIĞ HABERLERİ

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğünden çalıştay açılışı ve lansman

AA / İsmail ŞEN
19 Aralık 2014 - 13:03Son Güncelleme : 19 Aralık 2014 - 13:03

YEREL HABERLER ELAZIĞ

AA / İsmail ŞEN

ELAZIĞ (AA) - Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğünce Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Çok Sektörlü Ulusal Eylem Planı (2015-2025) Çalışma Toplantısı ile Elazığ İli Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Davranışsal ve Metabolik/Fizyolojik Risk Faktörleri Araştırması'nın lansmanı gerçekleştirildi.

Kentteki bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Türkiye'nin 10 yılı aşkın bir süredir bir çok alanda büyük değişimler ve dönüşümler yaşadığını belirtti.

Ülkede yaşanan gelişmelere paralel olarak sağlık alanında da büyük değişim ve dönüşümler yaşadığını, bunun sonuçlarını sağlıkla ilgili bir çok alanda aldıklarını ancak bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilgili önemli mesafeler alınmasına karşın henüz istenilen düzeye ulaşılamadığını ifade eden Koçak, "Bir süredir söylenen bir söz var. Sağlık bakanları aynı zamanda başbakanlardır. Biz bunu tersine çevirip başbakanlar aynı zamanda sağlık bakanlarıdır dedik. Çünkü sağlığı etkileyen faktörlerin bir çoğu sağlık bakanlığının dışındaki bir çok bakanlığı ilgilendiren hatta toplumun alışkanlıkları dolayısıyla birçok alanı ilgilendiren hususları kapsıyor" diye konuştu.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Seçil Özkan ise dünyada insan ölümlerinin yüzde 50'sinin kronik hastalıklardan meydana geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye olarak sağlıkta çok yol aldık. Bulaşıcı hastalıklarda çok büyük adımlar attık ve belli bir seviyeye ulaştık. Yaşam süresi uzadığı, yaşam tarzı değişiklikleri olduğu ve değişik risk faktörleriyle karşılaştığımız için karşımıza kronik hastalıklar çıkıyor. Sağlıkta bir sorunu çözüyorsunuz alttan karşınıza bir başka sorun çıkıyor, hep böyle devam edecek. Bu sorunları, başarılarımıza bir başarı daha ekleyerek çözeceğiz. O zaman kazandığımız, büyük adımlar attığımız başarılarımıza paralel kronik hastalıklarda da başarıya ulaşmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor."

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ da dünyadaki gelişmişliğe paralel olarak şehirleşmenin getirdiği yaşam tarzının beraberinde bulaşıcı olmayan hastalıkların artmasına neden olduğunu ifade ederek, bu problemin dünyada hala önemli sağlık problemleri arasında yer aldığını dile getirdi.

Elazığ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Tarkan Özdemir ise sağlık alanında özellikle son yıllarda yaşanan değişiklikler ve dinamizmin hiç azalmadan devam ettiğini söyledi.

İl Sağlık Müdürü Selahattin Karakoç da iki gün sürecek toplantının dünya sağlığına katkılar sunması temennisinde bulundu.

Toplantıya kurum ve kuruluş yetkilileri ile sağlık çalışanları katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Elazığ haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Elazığ haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğünden çalıştay açılışı ve lansman haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ELAZIĞ İLÇELERİ
  ELAZIĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:52
  • Guneş
   05:38
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   19:14
  • Yatsı
   20:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı