ELAZIĞ HABERLERİ

Elazığ’dan Çin’e Tepki

IHA
01.07.2015 - 10:39Son Güncelleme :

HALİSDEMİR, DOĞU TÜRKİSTAN YÜRÜYÜŞÜNDE ALANLARDA OLACAKLARINI SÖYLEDİ.

IHA

Kızıl Çin’de Uygur Türklerine reva görülen uygulamalar neticesinde kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan insanların katledildiğini belirten TURKAV Elazığ Şube Başkanı ve Elazığ Ortak Akıl Platformu Dönem Sözcüsü Nurhat Halisdemir, Doğu Türkistan temalı yürüyüşle meydanlara ineceklerini söyledi.
Çin’de Uygur Türklerine yapılanlarla ilgili TURKAV Elazığ Şube Başkanı ve Elazığ Ortak Akıl Platformu Dönem Sözcüsü Nurhat Halisdemir açıklama yaptı. Halisdemir Ramazan ayında inançlarının gereğini yaşamaya çalışan dindaşların ve soydaşlara uygulanan insanlık dışı muamelelerin boyutu ve uygulanma şeklinin daha da vahim haline geldiğini söyledi. Halisdemir, "Gece sahura kalkmaları, akşam iftarlarını açmaları dahi neredeyse ölümle eşdeğer olmuştur. Soydaşlarımız, kasıtlı olarak kamuoyuna yansıtılmayan ama bu olaylara vakıf olanların insanlığından utandığı dönemler yaşamaktadır. Bu durum ne yazık ki gerek ulusal, gerekse uluslararası arenada olması gereken tepkiyi almamıştır. Tesadüfün lütfunu beklemekle vakit kaybedemeyiz. Müslümanların canıyla, kanıyla, malıyla beslenen küresel vampirlere tepkisiz duramayız. Bu duruşun aksine çanak tutanlar her kim olursa olsun bilmelidir ki haksızlık karşısında susan dil şeytandır ve haksızlık önünde eğilmeyiniz, çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz hadisleriyle yad edileceksiniz. Bugün, yaşananlar karşısında tüm Müslüman aleminin kanayan yarası olan birlik olamamak anlayışını tersine çevirmek ve haksızlıklara karşı tepkimizi koyma günüdür" dedi.
Uygur Türklerinin haklı direnişinde, şehadete ermiş olanlar için gıyabi cenaze namazı kılacaklarını da kaydeden Halisdemir, Elazığ Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından organize edilen Perşembe akşam iftardan sonra PTT Meydanı’ndan başlayarak öğretmenevi önüne kadar düzenlenecek Doğu Türkistan yürüyüşünde, Elazığ Ortak Akıl Platformu olarak meydanlarda olacaklarını ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Elazığ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Elazığ ilinden Elazığ’dan Çin’e Tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Elazığ’dan Çin’e Tepki haberi güncellenecektir.

ELAZIĞ NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:39
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  12:27
 • İkindi
  14:55
 • Akşam
  17:10
 • Yatsı
  18:43
Sayfa Başı