ANKARA HABERLERİ

El sanatları kurslarına yeni yönetmelik geldi

Hürriyet Haber
31.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Türk Süsleme Sanatları ve Geleneksel El Sanatları Kursları Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hürriyet Haber

Buna göre, hüsnühat, tezhip, minyatür ve ebru gibi Türk süsleme sanatları ile metal, ağaç, dokuma, taş yontma, seramik, deri işleri, el işlemeleri gibi geleneksel el sanatlarında eğitim vermek üzere açılacak kurslar, geleneksellik ve yöresel özellikler göz önüne alınarak yapılacak araştırma ve inceleme sonucunda İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerince teklif edilecek.

Atölyeler açılacak

Kursların süreleri, kursun özelliği dikkate alınarak planlama kurulu tarafından tespit edilecek. Kurslar, aynı yıl içinde tamamlanacak.
Kurslar, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatları ile bağlı ve ilgili kuruluşlara ait dershane, salon ve misafirhane gibi yerlerde açılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait kurslara uygun yer bulunmaması halinde, geleneksel el sanatları kursları ustalarının atölyelerinde de açılabilecek.

İl kültür ve turizm müdürlükleri, ilgili halk eğitim merkezinden de görüş alarak bir sonraki yılda açacağı kursların teklifini Haziran ayı sonuna kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğüne gönderecek.

Duyuru yapılacak

İl kültür ve turizm müdürlükleri tarafından gönderilen kurs açma teklifleri, planlama kurulu tarafından incelenip karara bağlanacak. İlgili halk eğitim merkezleri kurs açma konusunda 15 gün içinde görüş bildirmediği takdirde olumlu görüş bildirmiş sayılacak.
Alınan kararlar müsteşarlık onayı ile kesinleşecek ve İl kültür ve turizm müdürlüklerine duyurulacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde El sanatları kurslarına yeni yönetmelik geldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  07 Kasım 2017, Salı
  • İmsak
   05:36
  • Guneş
   07:17
  • Öğle
   12:43
  • İkindi
   15:29
  • Akşam
   17:48
  • Yatsı
   19:18
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı