Dünya Haberleri

  El Nusra, eğit-donat’a katılan 18 muhalifi kaçırdı

  Hürriyet Haber
  30.07.2015 - 00:44 | Son Güncelleme:

  El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra’nın, eğit-donat programı çerçevesinde eğitilen 18 muhalifi Azez kentinde kaçırdığı ortaya çıktı.

  ABD ve Türkiye tarafından ortaklaşa hazırlanan eğit-donat programına katılan Suriyeli muhalif savaşçılardan 54'ü, temmuz ayı başında programı tamamladıktan sonra 13 Temmuz'da Suriye içlerine geçmeye başlamıştı.

  Çoğunluğu Türkmen olan söz konusu ilk grup, Suriye'nin kuzeyindeki Halep vilayetinde Azez ilçesine bağlı Malikiye beldesinde konuşlanmıştı. Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı ve IŞİD'in elindeki Soran beldesinin yakınında güvenli bir bölge olduğu için birliğin yerleşmesi için burası uygun görülmüştü.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, birliğin Türkmen komutanı Albay Nedim Hasan ve yardımcısı ile emirlerindeki 18 savaşçı, Nusra Cephesi güçlerince alıkonuldu. Örgüt, ayrıca birliğin silah, araç ve gereçlerine de el koydu.

  Birliğin serbest bırakılması için Nusra Cephesi'nin ikna edilmeye çalışıldığı, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) müzakereler için devrede olduğu ifade edildi.

  Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, kaçırılan kişiler arasında Nusra Cephesi'nin ABD destekli "30. Bölük" grubunun lideri Nedim el Hasan'ın da olduğunu belirtti.

  "AİLELERİNİ GÖRMEK İÇİN TÜRKİYE'YE GİTMİŞLERDİ"
  Sputnik Türkiye sitesinin haberine göre, Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sülo Cevizci, El Nusra’nın ABD’nin organize ettiği eğit-donat projesinde eğitim gören, Albay Nedim Hasan’ın da aralarında bulunduğu 18 muhalifi, “ABD ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle Azez’de tutukladığını” söyleyerek, “Bu kişiler Türkiye’den Suriye’ye dönerken, Azez şehir merkezinde Nusra Cephesi tarafından önleri kesilerek tutuklandı. Tutuklananlar Suriye vatandaşı ve hepsi eğit-donat projesi kapsamında eğitilen kişilerdir. Tutuklananlar kısa bir süre önce ailelerini görmek için Türkiye’ye gitmişlerdi” dedi.

  Cevizci, 18 muhalifin nereye götürüldükleri konusunda ise herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

  ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, eğit-donat programı kapsamında yalnızca 60 Suriyelinin eğitime alınabildiğini açıklamıştı.

  ABD’NİN NUSRA’YA SALDIRILARI ARTTI
  Nusra Cephesi, El Kaide terör örgütü ile olan bağı sebebiyle ABD'nin terör örgütleri listesinde bulunuyor.

  ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları, Eylül 2014'ten bu yana Halep ve İdlib'deki Nusra Cephesi'ne ait karargahlara aralıklarla saldırı düzenliyor. Son olarak dün koalisyon güçleri, İdlib'in kuzeyinde yer alan Akrabat köyü ile Darkuş kasabasında Nusra Cephesi'ne ait merkezleri vurmuştu.

  EĞİT DONAT PROGRAMI
  Eğit-donat programı, Suriyeli muhaliflerin temel askeri yeteneklerini ve organizasyon kabiliyetlerini artırarak, kendilerini ve ellerindeki bölgeleri daha iyi koruyabilmelerini, terör örgütü IŞİD'in zayıflatılmasını ve nihayetinde yenilgiye uğratılmasını hedefliyor. Türkiye, programın hedeflerinden birinin de muhaliflerin Esad rejimine karşı koyulması olduğunu vurgulamıştı.

  Programın Türkiye ayağıyla ilgili mutabakat, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass tarafından 19 Şubat'ta Ankara'da imzalanmıştı.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı