« Hürriyet.com.tr
MENÜ

El Nino kasırgası

Transferin son günü Liverpool’dan Chelsea’ye geçen Torres Ada’yı karıştırdı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İspanyol golcü, 58 milyon Euro’luk bonservisi ile dünyanın 6’ncı, İngiltere’nin de en pahalı transferini gerçekleştirdi. Öfkeli Liverpoollular ise El Nino lakaplı futbolcunun formasını yaktı.

Chelsea’deki ilk maçını eski takımı Liverpool’a karşı oynayacak.

LIVERPOOL’un golcü futbolcusu Fernando Torres, İngiltere’de transferin son günü Chelsea’ye gitti. Bir kasırgadan esinlenilerek “El Nino-Yaramaz” lakabını alan İspanyol yıldız, yeni kulübü ile 5.5 yıllık sözleşme imzaladı. Bu transfer iki yönü ile uzun süre konuşulacağa benziyor.
İlki, maddi boyutu. Liverpool, 26 yaşındaki golcüsünü tam 50 milyon Sterlin (58.5 milyon Euro) gibi astronomik bir bedele sattı. Bu rakam Torres’i, İngiliz futbol tarihinin gelmiş geçmiş en pahalı futbolcusu yaptı. Aynı zamanda  dünya futbol tarihinde ise en pahalı 6’ncı transfer oldu.
Chelsea ayrıca, Fernando Torres’e haftalık 175 bin Sterlin’den 5 yıl için toplam 45 milyon Sterlin ödeyecek. Ada basınında konuşulan rakamlar doğru çıkarsa, Torres’in Chelsea’ye maliyeti 95 milyon Sterlin’i (110 milyon Euro) bulacak. Yıldız futbolcu, eski kulübünde haftalık 110 bin sterlin alıyordu.
Transferin diğer boyutu ise taraftarlar üzerinde. Liverpool taraftarları, Chelsea için takımdan ayrılmak istediğini açıklayan golcülerine çok öfkelendi. Liverpool’da transferin resmileşmesinin ardından Torres formaları yakıldı. İspanyol golcünün, Chelsea’deki ilk maçının ise 6 Şubat’ta Liverpool’a karşı olması bu transfere farklı bir anlam daha kazandırdı.

LeBron’un da formasını yaktılar

BU sezon bir başka forma yakma olayı da daha önce bu tür eylemlere yabancı olan NBA’de gerçekleşti. Cleveland Cavaliers taraftarları, Miami Heat’e giden ünlü basketbolcuları LeBron James’in formalarını ateşe verdi.
Domuz başı
Futbol tarihinde en büyük taraftar öfkesine yol açan transfer ise, şüphesiz Luis Figo’nun Barcelona’dan Real Madrid’e geçmesiydi. Katalanlar, o güne kadar taparcasına sevdikleri Portekizli yıldızı hiçbir zaman affetmediler. Ayrıca daha sonra yeni takımı ile Barcelona’ya karşı oynadığı bir maçta sahaya domuz başı fırlatarak ilginç bir protestoda bulundular. Türkiye’de ise Tanju Çolak’ın Galatasaray’dan Fenerbahçe’ye transferi hala belleklerde. Sarı kırmızılı taraftarlar da bu kulüpte Avrupa Gol Krallığı’na kadar uzanan futbolcuya ezeli rakiplerine gidince büyük tepki göstermişlerdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz