Dünya Haberleri

  El Kaide'nin hedef listesine ulaşıldı

  Hürriyet Haber
  02.04.2004 - 08:59 | Son Güncelleme:

  Artan El Kaide saldırıları konusunda bir araştırma yürüten Amerikan NBC kanalı, örgütün Irak ve dünyadaki hedeflerini belirleyen bir muhtıraya ulaştığını açıkladı.

  NBC'nin internet sitesinde yer alan habere göre, örgütün hedef seçtiği ve önem sırasına göre dizdiği ulusların başında Amerikalılar ve İngilizler geliyor. Onları sırasıyla İspanyollar, Avustralyalılar, Kanadalılar ve İtalyanlar izliyor.

    

  NBC, ''Abdülaziz el-Mükrin adlı bir El Kaide militanı tarafından kaleme alınan muhtıranın 'Kentler İçindeki Hedefler' başlığını taşıdığını, kanla yazıldığına ve vücut parçaları resimleriyle süslendiğine'' dikkat çekti.

          

  El-Mükrin'in, El Kaide'nin Suudi Arabistan'da faaliyet gösteren kolunun başı olduğu belirtildi. Belgenin, El Kaide'ye yakınlığıyla tanınan bir internet sitesinde yayınlandığı da haberde yer aldı.

          

  Belge üzerinde yorum yapan terörle mücadele uzmanı Ben Venzke,''Bu liste, El Kaide'nin gelecekteki saldırılarının hedeflerinin kimler olacağını ortaya koyuyor'' diye konuştu.

   

  HEDEFTEKİ KİŞİLER

     

  NBC'ye göre, belge sadece ekonomik ve dini hedefleri göstermiyor, kişileri de hedef alıyor. Bunlar arasında bankerler, işadamları, diplomatlar, hahamlar, misyonerler, turistler, hatta ''düşmanla işbirliği yapmakla suçlanan'' Müslüman din adamları bulunuyor.

    

  ''Gavurlara dünyayı cehennem etmeyi amaçlayan'' örgütün bu amaç için kullanmayı planladığı taktiklere de yer verilen muhtırada, ''hücre mensuplarının deşifre olmamak için polisle yüz yüze gelmemeye özen göstermeleri'' isteniyor.

  Belgede, ''geçen ay Madrid'de gerçekleştirilen ve 191 kişinin ölümüne yol açan saldırının İspanyol hükümetinin düşmesine ve Irak'taki İspanyol askerlerinin geri çekilmesi kararı alınmasına yol açtığı'' hatırlatıldı.

    

  Bu noktaya değinen uzman Venzke, ''El Kaide böylece, gerçekleştirdiği bir eylemin siyasi sonuç doğurduğunu ve bir ülkenin pozisyonunu değiştirmesine yol açtığını öğrenmiş oldu'' diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı