Gündem Haberleri

GÜNDEM

  El Kaide üyesi Türk, İspanya'da patlayıcıyla yakalandı

  Hürriyet Planet
  02.08.2012 - 12:44 | Son Güncelleme: 02.08.2012 - 18:21

  İspanyol polisi, ülkenin güneyindeki Cadiz kenti yakınlarında gerçekleştirdiği operasyonda El Kaide üyesi olduğundan şüphelenilen biri Türk, ikisi Çeçen üç kişiyi tutukladı.

  İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, İspanya tarihinin en büyük El Kaide operasyonlarından biri olarak tanımlanan baskınlarda tutuklanan Türk vatandaşı C.Y.'nin La Linea kasabasındaki evinde bir otobüsü havaya uçuracak kadar patlayıcı ele geçirildiğini açıkladı.

  Diaz, ABD'nin Akdeniz kıyısındaki askeri üssü yakınlarında bulunan Cadiz'de tutuklanan C.Y.'nin, "El Kaide örgütüne lojistik kolaylık sağladığını" ifade etti. İspanyol basını, C.Y.'nin eşinin Fas asıllı olduğunu bildirdi.

  "SALDIRI HAZIRLIĞINDAYDILAR"
  İspanyol Bakan, Çeçen asıllı olduğu belirtilen diğer iki şüphelinin ise Cadiz'den otobüsle Fransa sınırındaki Irun kasabasına giderken yakalandığını söyledi. İsimleri A.A.A. ve M.A. olarak açıklanan Çeçenlerin iki aydır İspanya'da olduğu ve üç şüphelinin de uzun süredir İspanyol makamlarınca izlendiği ifade edildi.

  Bakan Diaz, şüphelilerin, "İspanya veya bir başka Avrupa ülkesinde terör saldırısı hazırlığında olduklarına ilişkin açık deliller olduğunu" söyledi.

  Yakalanan Çeçenlerden birinin "El Kaide'nin batıdaki oluşumunda çok önemli görevler" aldığını belirten Diaz, bomba uzmanı olan bu kişiyi "çok tehlikeli" olarak tanımladı.

  El Kaide üyesi Türk, İspanyada patlayıcıyla yakalandı

  Soldan sağa: C.Y. , A.A.A. ve M.A.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı