Gündem Haberleri

GÜNDEM

  El Kaide neden devrimlere tepkisiz kalıyor?

  FP
  18 Şubat 2011 - 17:03Son Güncelleme : 18 Şubat 2011 - 09:51

  Tunus ve Mısır’da yaşanan barışçı devrimler, El Kaide’nin siyasi alanda değişiklik sağlanması için şiddet eylemlerine başvurulması gerektiği savını ciddi şekilde sarstı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Tunus’ta Zeynel Abidin Bin Ali ve Mısır’da Hüsnü Mübarek’i deviren eylemler silahlı mücadele değil, barış içinde gerçekleşen protestolardı. Ancak, bu durum militan örgütün Mısır ve Arap dünyasının geri kalanındaki karmaşadan fayda sağlamayacağı anlamına gelmiyor.

   

  El Kaide’nin ikinci adamı olan Ayman El Zevahiri’nin, örgütün Mısır’daki isyana karşı nasıl bir duruş sergilediği hakkında henüz bir açıklama yapmaması hayal kırıklığı yarattı.

   

  Ancak Zevahiri’nin dikkat çeken sessizliği, tüm cihat topluluğunun devrimlere tepkisiz kaldığı anlamına gelmiyor. Aralarında Ebu Mundhir El Şankiti, Ebu Besir El Tartusi, Akram Hicazi ve Hamid El Ali’nin bulunduğu cihat aleminin alimleri, Tunus’taki devrimin sonrasında ve Mısır’daki protestoların başladığı günlerde, muhalefeti destekleyen açıklamalar yaptı.

   

  EL KAİDE’NİN TUNUS MESAJI

  El Kaide liderlerinin, isyan hareketlerine tepki göstermekte geç kalmasının yanı sıra, cihat aleminde yapılan açıklamaların koordineli olmaması, bu topluluk içinde parçalanmalar olduğunu ortaya çıkardı. Cihat alemindeki ideologlar, genelde protestocuları desteklerken, militan örgütler çok daha saldırgan bir tavır ortaya koydu.

   

  Bu örgütler, bir devrimin başarısının, otokratları nasıl devirdiğiyle değil, ancak yeni kurulan hükümetin, cihatçıların yorumladığı İslami yasayı kabul edip etmemesi olarak görüyor. El Kaide’nin 26 Ocak’ta yaptığı açıklamada, geleceğin cihat adaylarını Bin Ali’nin devrilmesi konusunda tatmin edecek yönde değildi:

   

  “Haksız, dininden dönmüş yolsuz kayboldu, ancak işbirliği, dinden dönme, haksızlık, yolsuzluk ve baskı sistemi devam ediyor… Eğer insan yapımı din, yüce dinle yer değiştirecekse ve İslami Doktrin ile geçersiz kılınan şeriat geri gelmeyecekse… o zaman Tunus’taki Müslümanların görevi hazır olmak ve silahlarını indirmemektedir.”

   

  ‘ÇÜRÜMÜŞ PAGAN MİLLİYETÇİLİK’

  El Kaide, Mısır’daki krize tepki göstermekte, Tunus’a kıyasla daha yavaş kaldı. El Kaide’nin Irak’taki kolu Irak İslam Devleti, şiddet yanlısı mesaj ilettiği ilk açıklamasını Mısır’daki isyanın başlamasından iki hafta sonra yaptı.

   

  Mübarek’in devrileceğini anlayan örgüt, destekçilerine, diktatörlüğü, “iğrenç laiklik, kafir demokrasi” hatta “çürümüş, pagan milliyetçilik” gibi daha “alçak bir yönetimle” değiştirmemeleri konusunda uyardı.

   

  Cihadın temel vurgularını tekrarlayan mesaj, Mısır’daki tüm gücü yeten erkeklerin cihada katılmaya teşvik etti ve hapishanelerdeki tutukluların salıverilmesinin öncelik taşıdığını belirtti.

   

  DEVRİMLER KORUNMALI

  Genel olarak bakıldığında, bu protestolar cihatçılar için çok kötü haberler getirdi: Arap ve Müslümanlar, şiddete başvurmadan Arap rejimlerindeki yolsuzluğu ortadan kaldırabildi ve ABD mevcut rejimlerin ortadan kalkmasına amansızca karşı koymadı, tersine devrimi hızlandırdı.

   

  Özellikle kısa dönemde, Arap dünyasındaki yeni dinamikler, cihadın zaten acınacak halde olan toparlanma çabalarını iyice kısıtlayacak. Ancak tehlikeler de söz konusu.

   

  Yapılan çağrılara rağmen büyük kitlelere ulaşmayı başaramayan cihatçılar, barışçı muhalefet yapmanın etkin olan tek ve dini olarak kutsanmış yolu olarak şiddeti savunacak. Benzer olarak, eğer Mübarek’in ardından gelen hükümet gerçek bir ekonomik ve sosyal gelişim sağlayamazsa, El Kaide’nin muhafazakar İslami yasası destekçi bulabilir.

   

  Cezayir, Mısır ve Yemen’deki reformcuların büyük çoğunluğu, reformlar ne kadar yavaş yaşanacak olsa da asla şiddete başvurmayacak. Ancak bunu yapabilecek küçük bir kitle olabilir. Bu yüzden ihtiyatlı olmak, Mısır ve Tunus’taki politik değişime destek vermek ve insanların ihtiyaç duyduğu alanlarda reform yapmak çok önemli.

   

  Bu yazı, "At a Loss for Words" başlıklı makaleden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı