Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘El Kaide Hanım’a 15 yıl hapis

  Hürriyet Haber
  30 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ekim 2011 - 09:41

  Suudi Arabistan’da 85 terör zanlısının yargılandığı bir davada yargıç, ülkede eylem gerçekleştiren El Kaide üyelerine yataklık yapmaktan suçladığı adı açıklanmayan bir kadını 15 yıl hapse mahkûm etti.

  “El Kaide Hanım” olarak anılan kadın, ayrıca yasadışı silah bulundurmak, El Kaide’ye topladığı yaklaşık 300 bin doları göndererek terör örgütüne mali destekte bulunmak suçlarından da yargılanıyordu. Ailesinin isteğiyle basına kapalı yapılan duruşmada El Kaide Hanım, suçlamaları reddetti, eskiden evli olduğu iki El Kaide üyesi tarafından tutsak alındığını ileri sürdü. Ancak mahkemece suçlu bulunan El Kaide Hanım, böylece Suudi Arabistan’da terör suçlaması ile mahkum edilen ilk kadın oldu.

  Heila el Ksayer mi?

  El Kaide Hanım hakkında çok az şey biliniyor. Suudi Arabistan’ın Okaz gazetesine göre dün15 yıla mahkum olan kadın 45 yaşında ve geçen yıl Buraidah kentinde yakalanmıştı. El Kaide’nin Yemen kolunun lideri Said el Şihri geçen yıl bir Heila el Ksayer adından bir El Kaide üyesi kadının Suudi Arabistan’da tutuklandığını söylemiş, kadının serbest kalması için örgüt üyelerine Suudi prensleri ve Hıristiyanların kaçırılması emrini vermişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı