Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

El Kaide gölgesinde Lamborghini piyangosu

TAŞ zemine serili halı üstünde kordonla çevrili kömür karası bir spor araba. Hem de Grand Central Terminali’nin ana holünde.

New York’u sayfiyelere bağlayan trenler ile kentin ana metro istasyonunda bu gösterişli arabanın ne aradığını keşfetmeye çalışırken birisi omuzuma dokunuyor. 20’li yaşlarda sevimli bir kız. Soruyor: ‘Şahane, değil mi?’

Futbol sahası büyüklüğündeki hole getirildiğine göre birtakım özellikleri olması lazım. ‘Güzel bir araba’ diyorum.

Genç kız kurulu ses bandı gibi bilgi veriyor: ‘Son model Lamborghini Gallardo. 4961 cc V10 motorlu. 4.2 saniyede 96 km hıza ulaşıyor. Azami sürati ise 307 km. İç kaplaması kırmızı deri. Yağışlı havada viraj alırken yola yapışıyor, direksiyon titremesi yapmıyor.’

Konuşması bitince hol batı girişini işaret ediyor: ‘Kahverengi bir modelimiz daha var ileride. Şansınızı denemek ister misiniz?’

Nasıl yani?

Lamborghini Gallardo’nun etiket fiyatı 200 bin dolar. Piyango bileti alacaksınız bin dolara. Çekiliş için sadece 300 biletimiz var, şansınız 300’de bir.’

Piyangoya rağbet var mı?

‘İki çekiliş yaptık, yeniden iki araba getirdik.’

Teşekkür edip ayrılırken, ‘Merdiven başında MV Augusta F4 motosikletlerimiz de var. Satış fiyatları 21 bin-14 bin dolar. 50 dolardan 500 biletli piyangoda’ diye ek bilgi veriyor.

*

HÜRRİYET bürosu Grand Central Terminali’ne komşu. New York’un göz bebeği bu tarihi bina ile aramızda iki sokak var. Günde 700 bin kişinin ziyaret ettiği terminalin içi, otomatik silah taşıyan kamuflaj üniformalı asker, resmi ve sivil polislerle dolu. Belediye Başkanı Michael Bloomberg’ün tren ve metrolara bombalı saldırı tehdidi alındığını açıklamasından sonra güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarılmış. Ortadaki tablo tipik bir kara mizah örneği. Tehdit ihbarı Irak’tan geliyor. Amerikan komando birliklerinin Bağdat çevresinde bombalı saldırılar sürdüren teröristlerle çatışması sırasında sorguladığı iki kişi, El Kaide’nin New York’ta 11 Eylül benzeri eylemlere girişeceğini ihbar etmiş. Belediye Başkanı Bloomberg ile Başkan Bush, aynı günde yazılı ve görüntülü basın kanalıyla Amerikalıları terör tehdidine karşı uyardılar. Başta metro ve tren trafiğinin en yoğun olduğu Grand Central olmak üzere toplu ulaşım yerlerinde güvenlik birimleri kontrollere başladılar. İstasyonlarda çocuk arabaları ile ataşe çantaları taşıyanlar, patlayıcı madde şüphesiyle aramaya tabi tutuldular.

*

1913 yılında işletmeye açılan Grand Central, bizim Haydarpaşa Garı konumunda ama farklı. Ulaşım servisleri yanısıra New York’un buluşma, alışveriş, lokanta, gıda malzemeleri satış dükkanları, mağazalarını barındıran bir yer. Çevresi Grand Hyatt, Roosevelt gibi oteller, hepsi 50 katın üstünde Chrysler, Chanin, Lincoln, Graybar, Met Life gökdelenleriyle çevrili.

Terör ihbarı üzerine tüm bölgeye her biri tonlarca ağırlıkta beton bloklar yerleştirilirken, polis araçları Grand Central’ı kuşatmaya aldılar. Ama birkaç gün içinde Bush ve Bloomberg’ün açıklamalarındaki tehditlerin doğruluk derecesi tartışma konusu oldu.

Cumhuriyetçi yönetimin muhalifleri, Irak kaynaklı El Kaide eylemi ihbarının asılsız olduğunu ileri sürüp ‘Halkın Başkan Bush’un terör politikasını destekleme oranı yüzde 37’ye düştü. Bush yeniden destek kazanmak için Amerikalıları korkutmak istiyor’ diyerek eleştirmeye başladılar. Akabinde, yönetimin iki terör uzmanının, ihbarı gerçekdışı nitelemesiyle Beyaz Saray saldırı ikazından çark etti.

Bir New York gazetesi de son gelişmeleri ‘Uyduruk Korku’ başlığıyla okurlarına duyurdu.

*

GRAND Central Terminali müdavimlerinin El Kaide’yi umursadığı yok. Lamborghini piyangosunda şans deniyorlar, çatallı vinçlerin yerleştirdiği beton barikatların aralıklarından geçerek ünlü basketbolcu Michael Jordan’ın et lokantasına yemeğe gidiyorlar. Terminalin zemin katındaki aşevleri tıkabasa dolu. 100’e yakın dükkanda müşteri trafiği eskisi gibi. Çevredeki dev binalarda çalışanlar, günlük rutin işlerine devam ediyorlar.

Çehrelerde umursamazlık kaygının yerini aldı.

New Yorklular terörle içiçe yaşamaya alışık artık.
X