Gündem Haberleri

GÜNDEM

  El Kaide bin Ladin’in ölümünü teyit etti

  Hürriyet Planet
  06.05.2011 - 15:20 | Son Güncelleme: 06.05.2011 - 17:40

  Cihatçılara ait internet forumlarında bugün yayımlanan bir açıklamayla El Kaide Usame bin Ladin’in ölümünü doğruladı. Örgüt açıklamasında bin Ladin'in intikamının alınacağı tehdidini savurdu.

   

  ABD’li izleme örgütü SITE Intelligence'ın bildirdiğine göre, forumlarda yayımlanan açıklamada örgütün liderinin 2 Mayıs’ta yapılan operasyonda öldürüldüğü ifade edildi.

   

  El Kaide'nin saldırılarına devam etme yemini ettiği açıklamada, bin Ladin'in ölümü "Amerikalıları ve ajanlarını takip eden üzerine düşen bir lanet" olarak nitelendirildi.

   

  Açıklamada Pakistan halkına İslamabad hükümetine karşı ayaklanma ve ülkeyi bin Ladin'in ölümüyle içine battığı utançtan temizleme çağrısı yapıldı.

   

  Örgütün, bin Ladin'in ölümünden "bir hafta önce" yapılan ses kaydını yayınlayacağı da belirtildi.

   

  KAHİRE'DE GIYABİ CENAZE NAMAZI
  Bu arada Mısır'ın başkenti Kahire'de, Selefi grupların Nur Camii'nde Usame bin Ladin için gıyabi cenaze namazı kılmak istemesi gerginliğe yol açtı.

   

  Selefilerin desteklediği Şeyh Hafız Selame, Nur Camii minberini ele  geçirerek cuma namazını kıldırmak istedi. Selefilerden önce camiye gelen askerler  ise Mısır Dini Vakıflar Bakanlığı'nın görevli imamı Şeyh Ahmet Tork'un namazı  kıldırmasını ve vaaz vermesini sağladılar. Ön safları dolduran askerler nedeniyle Selefiler minber ele geçiremediler.

   

  Cuma namazının ardından askeri yetkililerin "Burası herkese açık bir cami. Siyasi gruplar, burayı kendi emelleri uğruna kullanmamalı" ikazına rağmen  Selefiler, El Kaide lideri Usame bin Ladin için gıyabi cenaze namazı kıldı. Gıyabi cenaze namazını, 1973 Arap-İsrail savaşlarında Süveyş Cephesinde yer alan Şeyh Hafız Selame kıldırdı. Namaz sırasında birçok kişinin Bin Ladin için ağladığı görüldü.

   

  Bin Ladin lehine çeşitli sloganlar atan Selefilere, muhafazakar Çalışma Partisi üyelerinin de destek verdiği belirtildi.

   

  TALİBAN'DAN İNTİKAM SÖZÜ
  Öte yandan Afganistan'daki Taliban örgütü, Bin Ladin'in öldürülmesinin intikamını alma sözü verdi.

   

  Afganistan'ın güneyinde Reuters muhabirinin ele geçirdiği bir videoda, yüzleri örtülü ve kimliği belirsiz altı Taliban militanı tüfekler, el bombaları,  makineli ve diğer silahların yanında görülüyor.

   

  Videoda altı militandan üçü, Usame bin Ladin'in öldürülmesine rağmen Afganistan’da koalisyon güçleri ve Afgan birlikleriyle savaşı sürdürecekleri sözü veriyor.

  Bir militan Peştu dilinde, "Usame bin Ladin'in şehit olduğu haberi doğru olsa bile, bu bizim cihat politikamızı değiştirmeyecek... eğer öldüğü doğruysa,  bu bizi cihadımızı sürdürmemiz için daha çok motive edecek" diyor.

   

  "MAHŞERE KADAR"

  Yeri bilinmeyen bir yerleşimin yüksek duvarlarının önünde sıraya dizili olarak görülen militanlardan bir diğeri, kameraya bakarak, "cihatlarına, şehitlerinin intikamını alana ve mahşere kadar devam edeceklerini" söylüyor.

   

  Elinde Taliban komutanlarınınkine benzer bir telsiz taşıyan ve grubun lideri olduğu sanılan bir militan da Molla Ömer'e bağlı kalacaklarını belirterek, "Yabancı askerlere karşı cihadımıza devam edeceğiz. Sloganımız Allahu Ekber'dir.  Kutsal kitabımız Kur'an, ülkemize ve dinimize karşı onu koruma ve savunma sorumluluğumuz olduğunu söylüyor. Afganistan'da tek bir mücahit savaşçı kalsa da Molla Ömer'in liderliğinde cihadımızı sürdüreceğiz" diyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı