Gündem Haberleri

  El Halil'deki Danimarkalılar ülkelerine dönüyor

  KUDÜS (AA)
  09.02.2006 - 14:31 | Son Güncelleme:

  Filistin'in El Halil kentindeki Uluslararası Geçici Mevcudiyet (TIPH) gözlemcileri, İslam dünyasını rencide eden karikatürlerle başlayan şiddet olaylarının ardından El Halil'i tümüyle boşaltırken, Filistin Yönetimi, uluslararası misyonun görevine devam etmesini istedi.

  Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu, “Geçici bir tahliye kararı alındı. Gelişmeleri izliyoruz” dedi.
  TIPH'deki Danimarkalı gözlemciler ülkelerine gönderilirken, AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, geçici mevcudiyeti oluşturan, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu İtalya, Danimarka, Norveç, İsveç ve İsviçreli diplomatlar, dün bir araya gelerek son gelişmeleri değerlendirdi. Toplantıda, şimdilik durumun izlenmesi ve ortalığın sakinleşmesinin ardından El Halil'e dönülmesi yönünde bir eğilim ortaya çıktı.

  Karikatür krizini ateşleyen Danimarka'nın yetkilileri de alınan kararlara uyacakları yolunda görüş belirtti. Buna rağmen, TIPH'de 13 kişilik ekibi bulunan Danimarka, personelinden 11 kişinin ülkeye dönmesini kararlaştırdı. Diğer ülke görevlileri ise barındıkları Tel Aviv'de, geçici durumun sona ermesini bekliyor. El Halil'deki geçici mevcudiyet binasına, dün aralarında 16-17 yaşında çocukların bulunduğu 300 kişilik bir grup, taşlarla ve şişelerle saldırıda bulunmuş, binaya ve misyonun araçlarına zarar vermiş, bazıları da binayı ateşe vermek istemişti.

  El Aksa Şehitleri Tugayı adına misyona gönderilen 2 ayrı tehdit mektubunda, çalışanların bir an önce El Halil'i terk etmesi istenmişti.

  Filistin Güvenlik Güçleri ile İsrail askerlerinin işbirliğiyle El Halil'in Ras El-Jura mahallesinde bulunan TIPH binasında kalan 60 dolayındaki gözlemci, dün geç saatlerde kentten çıkarılmıştı. Binada kalan gözlemcilerin, kasklar ve çelik yelekler giydirilerek tahliye edildiği öğrenildi. Binadaki Danimarkalılar, geçen hafta El Halil'den ayrılmıştı.
  Tel Aviv Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu, El Halil'de bulunan 6 Türk görevlinin yanı sıra diğer gözlemcilerin hiçbirinin yaralanmadığını belirtti.

  Binaya saldırı sırasında bir yerel Hamas yetkilisinin de olay yerine gelerek, göstericileri sükunete davet ettiği belirtildi. Filistin tarafı, atılan taşlarla camları kırılan ve hasara uğrayan binayı tamir etmeye başladı. Filistin güvenlik güçleri, gözlemciler dönünceye dek binanın güvenliğini de üstlendi.

  Batı Şeria'da 150 bine yakın Filistinli nüfus içerisinde, İsrail ordusu tarafından korunan çok az sayıdaki Yahudi topluluğunun yaşadığı El Halil kentinde, ABD doğumlu bir İsrailli olan Baruh Goldstein, 1994 yılında hem Müslümanlar, hem de Yahudiler için kutsal olan Halil İbrahim Camii'nde 29 Filistinliyi öldürmüş, Uluslararası Geçici Mevcudiyet, 8 Mayıs 1994'te kente yerleşmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı