Ege Haberleri

  El emeği ürünler yoksul öğrenciye destek için pazarda

  Seyfi GÜL / FOÇA (İzmir), (DHA)
  16.01.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in Foça İlçesi'ne bağlı Yenifoça Mahallesi'nin kadınları hem aile bütçesine katkı hem de yoksul öğrencilere destek için pazara çıktı. Örgü, tığ işi, dikiş, ahşap boyama, takı, ev yapımı reçel, doğal taş üzerine boyama gibi el emeği ürünlerini satmaya başladı.


  CHP Foça İlçe Teşkilatı üyesi Benal Kut, Haydar Arslan, Ayla Kıyak, Ayşe Cömert, Sebahat Tıkansak, Cemile Hoşgör'den oluşan grup parti okulu eğitimleri sonrasında "El Emeği Göz Nuru" adını verdikleri bir proje hazırladı. Proje kapsamında Yenifoça'da tüm evler dolaşıldı. İhtiyacı olanlarla, buradan elde edeceği kazancı sosyal amaçlı başka projelerde kullanmak isteyenler tespit edildi. Ürünlerin satılacağı pazarda tezgah verilmesi için görüşülen CHP'li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ'dan olumlu yanıt alındı. Aralarında öğretmen ve çeşitli meslek gruplarının emeklileri ile geçimini sadece el işleri yaparak temin etmeye çalışanlarında olduğu 15 kişilik ilk grup bugün Yenifoça Pazarı'nda tezgah açtı. Projenin mimarmları ile Belediye başkanı Gökhan Demirağ'da ilk günlerinde onları yalnız bırakmadı.


  AMAÇ KADININ MADDİ ÖZGÜRLÜĞÜ
  CHP Foça Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyesi Benal Kut kadınların maddi özgürlüklerini kazanmasına ve aile bütçelerine katkı yapmalarına olanak sağlamak için böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. El sanatı ürünleriyle projeye katkı veren emekli öğretmen Nilgün Karadayı kendilerine böyle bir teklifle gelindiğinde çok memnun olduklarını ve seve seve kabul ettiklerini belirterek, "İhtiyacı olanlar bütçelerine destek için ürünlerini değerlendiriyor. Bazı arkadaşlarım ve ben bu işlerden elde ettiğimiz kazancın önemli bir bölümünü yoksul öğrencilerin eğitimlerine destek için kullanıyoruz" diye konuştu.


  "SANAT SOKAĞI İSTİYORUZ"
  Tülay Aktoprak ise geçimini örgü, dikiş ve el sanatları yaparak temin ettiğini vurgulayıp, projeyi hayata geçirenlerle, Başkan Demirağ'a teşekkür etti. Aktoprak haftada bir gün pazara çıkmanın sınırlı bir fayda sağladığını belirterek "Yenifoça'da bu ürünlerimizi sürekli değerlendirebileceğimiz bir sanat sokağı açılmasını istiyoruz" dedi.
  Ev kadınlarının ürettiği örgü, tığ işi, dikiş, ahşap boyama, takı, ev yapımı reçel, doğal taş üzerine boyama gibi ürünler hem güzellikleri hem de uygun fiyatlarıyla pazar müşterilerince ilk günden büyük ilgi gördü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı