"Yorgo Kırbaki" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yorgo Kırbaki" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yorgo Kırbaki

El bombası: Barut köfte Alyans: Budala halka

Kızım Marianna’nın sanal âlemde en çok takıldığı sitenin adresi www.zoo.gr.

Bildiğim kadarıyla, arkadaşlarıyla sohbet eder, tavla oynar. Bazen patlattığı kahkahalarını duyarım. Genellikle 20 yaş altı gençlerin tıkladığı bir site işte.
Geçenlerde “Baba bak ne buldum” diyerekten yanıma koştu. Okumaya başladım: “Nihayet uzun uğraşılardan sonra şeytan muhabir kadromuz daha yayınlanmamış yeni Yunanca-Türkçe sözlüğünün bazı bölümlerini ele geçirdi.”
Uzunca bir liste. Yunanistan’da günlük yaşamda kullanılan Türkçe kelimelerin, Türkçede olabileceği farz edilen kelimelerle birleştirilmesiyle oluşturulan uyduruk bir Türkçe söz konusu. Maksat gırgır tabii.
Yunan gençlerin kafalarından uydurdukları Türkçe sözlükten alıntılar:
Prezervatif: Pipi ferace.
Deniz savaşı: Kayık kavga.
Fakirlik belgesi olan bayan: Defterli fukara hanım.
Kuğu gölü: Vakvak havuz.
Özürlünün emekli maaşı: Sakat bahşiş.
El bombası: Barut köfte.
Bilgisayar: Tık tık dolap.
Denizaltı: Blup blup vapur.
Alyans: Budala halka.
Mide hastalıkları mütehassısı: Paça (Yunanca işkembe anlamına gelir) doktor.
Sutyen: Meme zembil.
Yaşı ilerlemiş ve evlenmemiş bayan: Ah vah ama pipi yok.

Parti liderinin İddaa’cı oğlu

Türkiye’de parlamentodaki bir siyasi parti liderinin oğlu kızı ne iş yapar? Atina’dan bildirdiğime göre, cevap haddim değil. Bu nedenle Yunanistan’da bir siyasi parti liderinin oğlu ne iş yapıyor onu anlatayım.
Yunan Parlamentosu’nda 10 milletvekiliyle temsil edilen ve son Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde 7 oranında oy alan aşırı milliyetçi LAOS partisinin lideri Yorgos Karancaferis’in oğlu Yiannis’in siyasetle uzaktan yakından ilişkisi yok.
Yaşı 35. Evli ve bir çocuk babası Yiannis Karancaferis’in mesleği gazetecilik. Babası da politikaya atılmadan önce gazeteciydi. Babasının sahibi olduğu Tileasti televizyonunda çalışıyor.
“Eh başka bir işte dikiş tutturamadı, babasının televizyonunda çalışıyor” diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.
Çünkü Yiannis Karancaferis, Yunanistan’da Sportoto, İddaa tarzı şans oyunlarının gurusu.
Bundesliga’dan tutun da Türkiye Süperligi’ne kadar takımların geçmişini, kadrolarını, sakatlarını, cezalılarını, kısaca her şeyini biliyor, yani programa çıkamadan önce dersini çok iyi çalışıyor.
Tahminleri de futbol otoritesi olarak geçinenlere taş çıkartacak cinsten. Bu nedenle fanatik bir izleyici kitlesi var Yiannis Karancaferis’in. “Spor-Skor-Rekor” programına telefonla bağlanan izleyiciler sohbeti siyasete götürdüklerinde “hopppp” deyip sözlerini kesiyor. Onun işi futbol.
Bazen bir maç tahmininde yanıldığında, arayıp “Sen bu işten anlamıyorsun” tarzı hakarete varan sözler kullanan izleyicileri de oluyor Yiannis’in. Soğukkanlılığını koruyarak dinliyor. Tırmandırmıyor tartışmayı. “Şans oyunlarında para kaybeden insanın psikolojisini anlayışla karşılamak gerek” diyor.
Yiannis Karancaferis “armut dibine düşer” atasözünü yalanlayanlardan.
X