Gündem Haberleri

  El Beşir’i çağırmadık sadece ev sahibiyiz

  Arzu ÇAKIR MORİN PARİS
  07.11.2009 - 01:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun dün Paris’e yaptığı bir günlük ziyarete AB’nin Türkiye’ye Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in pazartesi günü İstanbul’a gelecek olmasından duyduğu endişeyle ilgili diplomatik girişimi damgasını vurdu.

  Davutoğlu, sorular üzerine AB’nin tepkisini değerlendirerek, El Beşir’in İSEDAK toplantıları için geleceğini belirtti ve şöyle konuştu: “Türkiye’nin daveti üzerine değil, İslam Konferansı Örgütü’nün organizasyonuyla toplantıya katılacak. Türkiye, burada ev sahibi konumundadır, İKÖ’ye üye olan bir ülkeye katıl ya da katılma diyemeyiz. Üye ülkeler, doğrudan kendisi katılıp katılmama kararı verir. Türkiye’nin daha önce de AGİT toplantılarında resmi olarak tanımadığı ülkelerin liderlerini de ağırladı.”

  Davutoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Paris’te, Türkiye, Fransa ve AB ilişkilerini görüştü. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin dış politika danışmanı Jean David Levitte ile bir araya gelen Davutoğlu, Uluslararası Diplomasi Akademisi’nde bir konferans verdikten sonra çalışma öğle yemeğinde de Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile buluştu.

  FRANSA NABUCCO'DA
  Gazetecilerin Nabucco projesine Fransa’nın dahil edilip edilmeyeceğine ilişkin bir soruya da her iki bakan da Fransa’nın enerji devi Gaz de France’ın dahil edileceğini belirttiler. Dışişleri Bakanı, enerji güvenliği açısından Nabucco’ya ne kadar fazla katılım olursa o kadar verimli sonuç alınacağını belirterek, “Fransa da önemli enerji aktörlerinden biridir. Nabucco kapalı bir sistem değildir. Aksine ne kadar katılım olursa o kadar iyidir, bizim için” dedi. Kouchner ise Türkiye’nin AB’ye tam üyelik görüşmelerinde Fransız engelinin sorulması üzerine daha önce Cumhurbaşkanı Gül’e de söyledikleri gibi Fransa’nın yeni başlıkların açılması konusunda engel olmayacağını söyledi.

  TÜRKİYE'SİZ AVRUPA OLMAZ
  Davutoğlu, Uluslararası Diplomasi Akademisi Konferansı’nda yöneltilen bir soru üzerine, Türkiye-Fransa ilişkileri ile ilgili önemli mesajlar verdi. Konferans moderatörü emekli Büyükelçi François Dopffer’in “Burada uzmanlar ve medya aynı tehlikeye dikkat çekiyor. Avrupa Türkiye’yi kaybediyor mu?” sorusuna şu cevabı verdi: “To lose or not to lose! Kaybetmek ya da kaybetmemek. Sorun bu değildir. Ortada bir kayıp ilişkisi değil, kazan kazan ilişkisi vardır. Üç bacaklı bir masada mı daha güvenli yemek yersiniz, iki bacaklı mı? Türkiye’siz Avrupa’nın bacaklarından birisi eksik olacaktır. Eğer yemeğinizi üç bacaklı bir masada yerseniz sonunun iyi biteceğini bilirsiniz, ama iki bacaklı bir masada sonunun ne olacağını kestiremezsiniz.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı