"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Ekstra ücretli hizmetler ’ücretsiz’ gösterildi

65 yaş üstü yaşlı insanların kaldıkları Dinlenme ve Bakım Evi kalma ücretlerine yaklaşık %35 oranın da zam yapıldığını "Huzurevlerinde ’huzur’ kalmadı" (1.7.2009) tarihli köşenizde belirtmiştiniz.

Tüm yazılan dilekçe ve yazılara verilen cevapla, tesislerin zarar ettiğini gerekçe göstererek zam uygulaması başlatılmış, dolayısı ile burada kalan emekli dul ve yetimler ağır bir yükün altına sokulmuştur. Asıl istenen sanırım buraların boşaltılması ve kendilerine uygun bir halde kullanılmasıdır. Zaten sorumlu Bakan da hiç ilgilenmemekte, olanları izlemektedir.

Verilen dilekçelere Daire Başkan Vekili olan M. Recep Bilgin anlamsız bir cevap yazmış olmayanları da var göstererek zammın haklılığını savunmaya çalışmıştır.

Bu cevaba göre zaten erişimi ve kullanımı ekstra ücrete tabi olan yerleri de sanki ücretsizmiş gibi göstererek bilen ve yaşayanları bile kandırmaya kalkmıştır. Örneğin; Ankara 75.Yıl Dinlenme ve Bakım Evi’nde lostra salonu yok iken varmış gibi göstermiş, ücretli olan telefon, kuaför, berber, terzi, misafirhane, pastahane gibi yerleride ekstra ücrete tabi oldukları halde ücretsiz gibi göstermiştir. Hobi odasına gelen öğretmenin ücretleri ve yapılan çalışmalar dahi ekstra ücretli iken sanki bedava imiş gibi gösterilerek zammın haklılığına gerekçe olarak takdim edilmiş, bu yolla aldatma polemiği yapılarak, insanların soyulmasına gerekçeler sunulmuştur.

Kendi cevabi yazısında bile %12 fazla artış olduğunu belirten başkan vekili nerde ise %35’e varan artışın haklı gerekçesini açıklayamamıştır.

Hal böyle olunca tek çıkar yol olarak İdari Mahkeme’ye giden bu yaşlı insanlar şimdi haklarını adaletin kapısında arar hale getirilmişlerdir. İsimlerine adaleti koyanların aslında nasıl Adaletsiz olduklarının tescili beklide yüce yargının vereceği adaletli kararla böylece anlaşılacak.

Murat AKTUNA

GÜNÜN SÖZÜ

"Her hakikat hayal ile başlar." (Anonim)

ODTÜ öğrencileri bunu yapamazlar

TÜRKİYE Gençlik Federasyonu Genel Başkanı Rıza Sümer’in (12.7.2009) yazınızda yer verdiğiniz açıklamalarına yürekten katılıyorum. En eğitimli dediğimiz insanlar bile (daha doğrusu öğretimli- ama eğitimsiz) çevre kirliliğine katkıda bulunuyorlar.

Ben Ankara 100. Yıl İşçi Sitesi’nde oturuyorum. Bu çevredeki kirliliğin ve çöp yığınlarının birinci sebebi ODTÜ öğrencileri... (Burası ODTÜ öğrencilerinin ağırlıklı yaşadıkları bir bölge) Akşam 20.00’den sonra çöp çıkarılacak diye tüm uyarılara rağmen istedikleri saatte ağzı açık poşet atan mı ararsınız, geceleri içtikleri alkol şişelerini, bira kutularını sokağa atanlar mı? Yaşadıkları binada sadece kendileri varmış gibi gece 03-44’e kadar gürültü kirliliği yaratanlar.. ODTÜ gibi güzide bir kurumda okuyan geleceğin mühendisleri vs. bunları yaparsa gerisini siz düşünün... S.A.

’Baskıları durdurun’

ULUSLARARASI sendikalar ağı UNI’nin Avrupa Medya, Eğlence ve Sanat Çalışanları Kolu MEI başkanı

Johannes Studinger, TRT’de Haber-Sen’in sendikal faaliyetlerin izlendiğini ve engellendiğini; yöneticilerin soruşturmalar bahane edilerek görevden uzaklaştırıldığını belirterek "Bu baskılar, çalışanların Haber-Sen’e üye olmasını engellemek, mevcut üyeleri de sendikadan istifa etmeye zorlamak amacını taşımaktadir" diyor.

"Haber-Sen üyesi meslektaşlarımızın içinde bulunduğu duruma ilişkin endişelerimizi ifade etmek ve onlarla dayanışma içinde olduğumuzu belirtmek için yazıyorum" diyen Studinger, TRT ve Türk yetkililerini Haber-Sen üzerindeki baskıları ve sendikacılar hakkındaki soruşturmaları durdurmaya, Haber-Sen üyelerini eski görevlerine iade etmeye çağırıyor.
X