Gündem Haberleri

  Eksik gelir YPK’da bütçe hesabını bozdu

  Hürriyet Haber
  04.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Maliye Bakanlığı’nın, gelirlerdeki eksik nedeniyle bağlamakta zorlandığı 2008 bütçesi Yüksek Planlama Kurulu’nda (YPK) da netleştirilemedi.

  YPK haftabaşında ikinci kez toplanarak bütçeyi karara bağlayacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen YPK toplantısı yaklaşık iki saat sürdü. Başbakanlık’ta gerçekleştirilen toplantıya Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan katıldı. Toplantı sonrası açıklama yapan Nazım Ekren, kameraların karşısına Mehmet Şimşek ve Kemal Unakıtan ile birlikte çıktı.

  İKİNCİ TOPLANTI: Bütçe ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı’nın ilk verilerini sunduğunu belirten Ekren, haftabaşında ikinci bir YPK toplantısı yaparak, çalışmayı netleştireceklerini ifade etti. Ekren, verilerin ikinci toplantıda daha somut hale geleceğini ve veri setine dönüşeceğini kaydetti.

  BÜYÜME İÇİN EK: Ekren, soruları yanıtladığı bölümde, 2007’ye ilişkin hedeflerde herhangi bir sapma olup olmayacağının, revizyondan sonra 2007 sonu rakamlarına bakılarak tartışılacağını ifade etti. Toplantıda cari açıkla ilgili spesifik bir tartışma yapmadıklarını belirten Ekren, ihracat ve kur ilişkisinin sorulması üzerine, "Kur konusunda söylenebilecek en makul şey, bizim kararımızla piyasada serbest kur rejimi uygulanmaya devam ettiği, önümüzdeki dönemde de bağlı kalmaya devam edeceğimizdir" dedi. Bütçe için Orta Vadeli Mali Plan’daki rakamların başlangıç hedefini oluşturduğunu belirten Ekren, "Ama Türkiye’nin büyüme-kalkınma ihtiyacına uygun olaraktan ne kadar ekleme-çıkarma yapılabilir önümüzdeki toplantıda tartışacağız" diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı