Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ekşi yayın yasağını değerlendirdi

  Hürriyet Haber
  14 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Aralık 2000 - 00:01

  Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, İstanbul 4 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından konulan yayın yasağına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Yasadışı terör örgütlerinin açıklamalarını, propagandalarını" konu alan ve "Kamu otoritesini yok etmeyi amaçlayanların" işlerini kolaylaştırıcı nitelikte görülen yayınların yasaklanmasına ilişkin kararı değerlendirdi.

  "Bu kararı okuyunca hukuk devletinde yaşamadığımız yolundaki kanaatim bir kere daha pekişti" diyen Oktay Ekşi, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

  "Kararın neyi yasakladığını anlamak mümkün değil. Daha doğrusu 3713 sayılı yasanın esasen yasakladığı bazı hususlar var. Örneğin yasadışı örgütün yaptığı açıklamaları yayınlamak suçtur. Amaç eğer bunların yayınlanmasını önlemek ise, yasadaki yasağı bir de mahkeme kararıyla yasaklamanın mantığı yoktur.

  Kaldı ki kararın dayandığı Anayasamızın 28. maddesi, burada sözü edilen nedenlerle yayın yasağı konulmasına izin vermek bir yana, tam tersini emrediyor. Daha açık söylemek gerekirse, yayın yasağı konulmasına izin verdiği hususlara buradaki konuları dahil etmiyor. O yüzden dolaylı olarak böyle bir yasak konulamayacağını söylemiş oluyor.

  Keza 5680 sayılı Basın Kanunu’nun Ek Birinci Maddesi de, "Yayın yasağı" konusunu değil, "Mevkute veya mevkute tanımına girmeyen diğer basılmış eserlerin" hangi koşullarda ve kimin verdiği kararla nasıl toplatılabileceğini ve dağıtımının engellenebileceğini hükme bağlıyor.

  Bu gerçekleri göre göre bu kararın nasıl verilebildiğini doğrusu ben anlayamadım. İletişim özgürlüğünün böyle kararlarla hiçe sayıldığı ve halkın bilgi edinme hakkının elinden alındığı ülkelere hukuk devleti demek mümkünse, bizimkine de hukuk devleti diyelim."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı