« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Eksi 5 kalkıyor

Tahkim Kurulu, sarı kırmızılı kulübün kendilerine itiraz etmesi durumunda disiplin kurulu tarafından ileriye dönük olarak silinen 5 puanı, geri verme eğilimine girdi.

Meriç TUNCA (hurriyet.com.tr)
SON GÜNCELLEME

CEMAL Nalga skandalıyla sarsılan ve hükmen yenilgileri ve silinen puanları nedeniyle Beko Basketbol Ligi’nde ‘’Küme düşme’’ potasına inen Galatasaray’a müjdeli haber geldi.

Basketbol Federasyonu Tahkim Kurulu, sarı kırmızılı kulübün kendilerine itiraz etmesi durumunda disiplin kurulu tarafından ileriye dönük olarak silinen 5 puanı, geri verme eğilimine girdi.

Düşürmezdik

Bu konuda görüşlerini açıklayan “üst düzey bir yönetici’’ Galatasaray’ı ligden neden düşürmedikleri konusuna açıklık getirirken şunları söyledi:
’’Normalde Galatasaray’ın bu skandal olay sonrası küme düşürülmesi lazım. Ancak bu çok ağır bir karar olurdu. Çünkü bu takım Avrupa Kupaları’nda mücadele ediyor. Takımın grupta oynayacağı 6 karşılaşma var. Biz Galatasaray’ı küme düşürseydik, takım Eurocup organizasyonundan da atılmak durumunda kalacaktı. Yabancı oyuncular takımdan ayrılacak, bunların sözleşmesinde yazan para sorunları ortaya çıkacaktı. Bir de tabii işin sponsor boyutu var. Ülker başta olmak üzere Galatasaray’ın 6 tane sponsoru var. Arada yapılan anlaşmalar var.  Bu durumda Fenerbahçe Ülker’in de, Beşiktaş’ın da başına aynı olay gelse onları da düşürmezdik. Biz Oyak Renault Kulübü’nün Cemal Nalga’ya yaptığı itiraz nedeniyle sarı kırmızılı kulübe bir yazı yazdık ve olayın doğru olup olmadığını sorduk. G.Saray’dan bize, ‘Hayır Cemal Nalga’yı oynatmadık’ diye bir cevap geldi. Yani Federasyon’u yanıltıcı bir beyanda bulundular. Puan silme olayı işte bu yanıltıcı bilginin cezası. Ancak olay Tahkim aşamasına giderse puan silme olayı ortadan kalkar. ’’

Bu açıklamanın ışığında duruma bir kez daha göz atarsak; 6 hafta geride kaldı. Galatasaray eksi 4 puanla son sırada yer alıyor. Ligde 30 maç oynanıyor. Basit bir hesapla Galatasaray’ın kümede kalabilmesi için geride kalan 24 maçın en az 18’ini kazanması gerekiyor. Ancak, Galatasaray Tahkim Kurulu’na gider, eksi 5 puanlık cezası ortadan kaldırılırsa, şu aşamada Efes Pilsen yenilgisi nedeniyle 1 puanı olan Galatasaray 24 maçın 15’ini kazandığı takdirde (Ki bu da 40 puan demektir) kümede kalıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz