Gündem Haberleri

  Eksen kayması değil, dere yatağında akar

  Ümit ÇETİN / ŞAM
  24.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, İran seyahatiyle başlayan “Türkiye yönünü Doğu’ya mı çeviriyor” yönünde çıkan eksen kayması tartışmalarına Suriye’nin başkenti Şam’da nokta koydu.

  Erdoğan, “Eksen kayması değil, dış politikamız normalleşiyor. Dere yatağında akar” dedi. Erdoğan, Türkiye-Suriye İş Konseyi toplantısında özetle şunları söyledi:

  Art niyetliler

  Kim ne derse desin, kim hangi yorumu yaparsa yapsın, tüm bu yorumları, ithamları art niyetli buluyorum. Art niyetli değilse bile cehaletten kaynaklandığını düşünüyorum. Türkiye ile Suriye yakınlaştığı için ülkelerimizin dış politikalarında bir eksen kayması, bir yön değiştirme olmuyor. Tam tersine ülkelerimizin dış politikaları normalleşiyor. Kardeşlerim, dere yatağında akar, ne kadar farklı yerlere kaydırırsanız kaydırın er ya da geç dere kendi yatağını bulur ve o yatakta akar. İşte şimdi dere yatağını buldu. Yanlış olan bugünkü yakınlaşma değildir. Yanlış olan dün yaşanan soğukluktur. Lüzumsuz gerginliktir, anlamsız uzaklaşmadır, lüzumsuz olan aramızdaki mayınlardır.

  Olması gereken

  Yanlış olan birbirimize olan ön yargılardır. Bugün bunların tamamını ortadan kaldırdık, kaldırıyoruz. Bir kez daha altını çizerek ifade ediyorum, olması gereken yere geliyoruz. Normal bir ilişki tesis ediyoruz. Olması gereken budur. Kardeşler, akrabalar arasında iletişim ile işbirliği kuruyoruz. Ramazan bayramlarında, Kurban bayramlarında sınırlarımıza insanlarımız yığılıyor. Bu insanlar birbirleriyle akraba insanlar. Birbirlerini ziyaret etmek için, bayramlaşmak için, bin türlü zahmete katlanmak zorunda kalıyorlardı. Bugün ise artık bayramlarda değil, istedikleri her an akrabaları ile birbirleri ile buluşup kaynaşıyorlar. Aman Yarabbi bu ne güzellik. Bunu sağlamış olmak normalleşme midir, yoksa eksen kayması mıdır?

  Esad’a ‘Lübnan’a git’

  Erdoğan, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a, Lübnan’a gitmesi gerektiği çağrısında bulunarak, şunları söyledi: “Suudi Arabistan Kralı Suriye’ye gelince etkileniyorum. Esad, Suudi Arabistan’a gidince etkileniyorum. Lübnan Başbakanı Suriye’ye gelince etkilendim ama şimdi de Esad kardeşimin Lübnan’a gitmesini bekliyorum.”

  Erdoğan, Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nda da, Suriye-İsrail arasındaki barış görüşmelerini anımsattı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun açıklamalarına karşılık Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Türkiye’nin arabuluculuğunu destekleyici açıklamalarından dolayı da teşekkür etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı